4 września 2022 roku (niedziela) uczestniczyłem wraz z małżonką w dożynkach powiatu suwalskiego i gminy Raczki w Dowspudzie. Uroczystości rozpoczęły się od polowej mszy świętej przy ruinach pałacu Paca w Dowspudzie. Po niej wszystkich zgromadzonych powitali organizatorzy dożynek: Starosta Powiatu Suwalskiego Witold Kowalewski, Wójt Gminy Raczki Andrzej Szymulewski oraz starostowie dożynek.

Rolnicy z powiatu suwalskiego tłumnie zebrali się na uroczystościach. Po tradycyjnym obrzędzie dzielenia się chlebem, wyróżniającym się rolnikom z powiatu suwalskiego wręczone zostały medale. W czasie dożynek rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec. Najładniejszą tradycyjną konstrukcję przygotowało koło gospodyń wiejskich „Niezłe Ziółka” ze wsi Sobolewo. W kategorii wieńców współczesnych wygrała wieś Mała Huta.

Podczas uroczystości z rąk Starosty Powiatu Suwalskiego oraz wójtów gmin powiatu suwalskiego otrzymałem pamiątkowy grawerton jako podziękowanie za wsparcie w pozyskiwanie środków na inwestycje w poszczególnych gminach (zob treść podziękowania).

Podziękowałem za wszystko organizatorom i powiedziałem m.in.: „Wyrażam wdzięczność rolnikom, hodowcom, przetwórcom rolnym oraz wszystkim osobom związanym z produkcją roślinną i zwierzęcą, z wsią i rolnictwem za pracę trud i wysiłek przynoszący owoce, z których wszyscy na co dzień korzystamy. Produkty przez Was wytwarzane trafiają na nasze stoły i do naszych lodówek, a Polska jest krajem żywnościowo samowystarczalnym. Polska żywność jest smaczna i zdrowa. Polska żywność ma wysoką jakość i jest zdrowa i dzięki temu jej nadwyżki możemy eksportować na rynki europejskie i światowe.

      Tegoroczne zbiory są dobrze oceniane przez rolników, mam nadzieję, że choć w części zrekompensuje to aktualne trudności związane ze wzrostem cen i inflacją. Mamy powód do satysfakcji z tego, że wieloletnie zabiegi o wyrównanie dopłat obszarowych w polskim rolnictwie do średniej wysokości w Unii Europejskiej przyniosło wreszcie oczekiwane efekty. Od 1 stycznia 2023 roku dzięki efektom negocjacji polskiego rządu z Komisją Europejską oraz wkładowi z budżetu państwa dzięki decyzji rządu Prawa i Sprawiedliwości polscy rolnicy będą korzystać z dopłat do hektara na poziomie unijnym, co ułatwi konkurencję polskich gospodarstw z rolnictwem zachodnioeuropejskim.

Nasz region jest bardzo zapóźniony, jeśli chodzi o poziom inwestycji. Staramy się zniwelować te różnice. Staramy się, aby pieniądze nie trafiały tylko do wielkich miast, ale też do mniejszych miejscowości. Przykładem bardzo dużej inwestycji, którą – jak wszystko wskazuje, uda się bardzo szybko zrealizować dzięki funduszom rządowym, będzie budowa szkoły podstawowej w Wiżajnach. Takich inwestycji jest dużo i występują one w każdej z gmin powiatu suwalskiego.”

Po części oficjalnej na scenie zaprezentowała się Orkiestra Dęta OSP Raczki, zespoły ludowe z regionu oraz zespół „muzyki lekkiej, łatwej i przyjemnej”. Były też wystawy maszyn rolniczych i płodów rolnych, kiermasz potraw, rzemiosła i rękodzieła, zabawy dla dzieci oraz pokaz kulinarny.

 

Galeria zdjęć:

 

Relacje medialne:

https://suwalki.naszemiasto.pl/dozynki-powiatowe-w-dowspudzie-rolnicy-dziekowali-za-plony/ar/c8-8979227

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/217740

https://suwalki.naszemiasto.pl/przeglad-prasy-7092022-suwalki-zobacz-wczorajsza-prasowke-poznaj-najwazniejsze-informacje-z-suwalk/ar/c1p1-19738673

https://www.suwalki24.pl/article/1,takie-dozynki-tylko-w-dowspudzie-swieto-plonow-powiatu-suwalskiego-2022-zdjecia