10 czerwca 2018 roku (niedziela) wziąłem udział w Powiatowych Obchodach Dnia Strażaka w Łomży połączonych z nadaniem sztandaru Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łomży.

Zwracając się do strażaków podziękowałem im za trudną, ofiarną służbę:

Wyrażamy wielką wdzięczność zarówno strażakom zawodowym, jak i ochotnikom za ciągłe, całodobowe i całoroczne czuwanie nad bezpieczeństwem obywateli. Zawsze jesteście gotowi do niesienia pomocy i reagujecie w sposób profesjonalny oraz ofiarny. Strażakom należy się wielki szacunek za to, że pięknie realizują swoją szlachetną dewizę: „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”.

Przypomniałem, że w ubiegłym roku strażacy brali udział w ponad 520 tysiącach interwencji w całym kraju, a w województwie podlaskim było ich około 12 tysięcy.

Podczas uroczystego apelu, który miał miejsce na Starym Rynku, nadano Komendzie Miejskiej PSP w Łomży sztandar, a jego poświęcenia dokonał ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski.

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka były okazją do wręczenia nominacji na wyższe stopnie służbowe oraz odznaczeń państwowych.

Podczas uroczystości wręczyłem również  dyplom „Małego Bohatera” 12-letniemu Dominikowi Truchelowi. Pod koniec stycznia młody mieszkaniec Długoborza widząc dym w kotłowni domu zaalarmował Straż Pożarną. Do czasu przyjazdu strażaków chłopiec pozostawał w łączności z dyżurnym PSP w Zambrowie i wykonywał jego polecenia. Dominik Truchel dzięki czujności uratował siebie oraz młodszego brata.

W uroczystości wzięli udział także m.in. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski, Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jarosław Wendt, Komendant Miejski PSP w Łomży st. bryg. Dionizy Krzyna, parlamentarzyści oraz samorządowcy.

Obchody uświetniła Podlaska Kompania Honorowa Państwowej Straży Pożarnej z Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku oraz Łomżyńska Orkiestra Dęta pod batutą Waldemara Borusiewicza.