21 maja 2018 roku (poniedziałek) uczestniczyłem w Powiatowych Obchodach Dnia Strażaka, które odbyły się na Placu Miejskim w Ełku (województwo warmińsko-mazurskie).

W swoim wystąpieniu zwróciłem uwagę na to, że strażacy podejmują w ciągu roku kilkaset tysięcy interwencji niosąc pomoc potrzebującym, co sprawia, że cieszą się oni ogromnym szacunkiem Polaków:

W 2017 roku strażacy w całym kraju mieli 520 tysięcy interwencji. To daje obraz, jak gigantyczną pracę wykonują codziennie strażacy. Nieszczęścia przychodzą zwykle nagle i niespodziewanie, nie można się przed nimi łatwo zabezpieczyć, zarówno gdy chodzi o pożary, działanie sił przyrody czy wypadki komunikacyjne. Strażacy zawsze szybko spieszą z pomocą i są zazwyczaj pierwsi na miejscu zdarzeń. Dlatego właśnie społeczeństwo obdarza Was zaufaniem. Kiedy jest taka potrzeba, nie pytacie o nic i ruszacie na pomoc. Należą się Wam za to najszczersze podziękowania i szacunek.

Podczas uroczystości przekazałem specjalną promesę Ochotniczej Straży Pożarnej z miejscowości Mazury koło Olecka z przeznaczeniem na zakup utraconego w grudniu w wyniku kradzieży sprzętu, a najbardziej zasłużonym wręczyłem Medale za Długoletnią Służbę, odznaki Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej, a także medale Za Zasługi Dla Pożarnictwa. Podczas obchodów strażacy otrzymali również nagrody i awanse na wyższe stopnie służbowe.

Całość uroczystości zwieńczyła defilada pocztów sztandarowych.