20 lutego 2023 roku (poniedziałek) przewodniczyłem posiedzeniu Rady ds. Upamiętnienia Obławy Augustowskiej przy Instytucie Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. 

Rada  przy Instytucie Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego została powołana z mojej inicjatywy w 2022 roku. Podjąłem się również przewodniczenia jej pracom. Do zadań Rady należy: dbanie o zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego Polski, propagowanie wiedzy o Obławie Augustowskiej i jej ofiarach, zapewnienie współpracy z podmiotami popularyzującymi wiedzę o Obławie Augustowskiej oraz wspieranie stworzenia na bazie tzw. „Domu Turka” w Augustowie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej. 

W skład Rady wchodzą osoby zaangażowane w sprawy pamięci o Obławie Augustowskiej i zainteresowane tworzącym się Muzeum: członkowie rodzin Obławy Augustowskiej, przedstawiciele Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, a także naukowcy, historycy i samorządowcy powiatów, które zostały objęte akcją pacyfikacyjną nazywaną dzisiaj Obławą Augustowską: augustowskiego, suwalskiego, sejneńskiego i sokólskiego.

Jednym z głównych tematów posiedzenia Rady było zawieszone przez prokuratorów IPN śledztwo dotyczące Obławy Augustowskiej. Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Białymstoku Pani Katarzyna Opacka przedstawiła uzasadnienie dla zawieszenia śledztwa. W ocenie Rady nie zostały wyczerpane wszystkie czynności dochodzeniowe, w związku z czym jej członkowie w przyjętej jednogłośnie uchwale postanowili wystąpić do Prokuratora Generalnego z wnioskiem o ponowne podjęcie zawieszonego postępowania w sprawie śledztwa dotyczącego Obławy Augustowskiej. 

Podczas spotkania odbyło się uroczyste wręczenie aktów powołania członków Rady ds. upamiętnienia Obławy Augustowskiej działającej jako organ doradczy przy Dyrektorze Instytutu Pileckiego. Wręczyła je Dyrektor Instytutu Pani prof. Magdalena Gawin. Zaprezentowano również postępy prac budowlano-projektowych na terenie przyszłego Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, który ma zostać utworzony na bazie tzw. Domu Turka – zabytkowej kamienicy przy ul. 3 Maja w Augustowie, która stanowiła więzienie i katownie UB. Zakończenie remontu obiektu planowane jest na 2024 rok. Członkowie Rady zapoznali się również z projektem Muru Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, którego odsłonięcie planowane jest na 12 lipca 2023 roku, który jest ustawowym Dniem Pamięci Obławy Augustowskiej. 

 

Galeria zdjęć: