W dniu 23 maja 2022 roku odbyło się uroczyste podsumowanie X jubileuszowej edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „By czas nie zaćmił i niepamięć”. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej.

Spotkanie Uczniów – uczestników Konkursu, Ich Rodziców, Nauczycieli, Dyrektorów Szkół oraz Przedstawicieli  organów prowadzących szkoły z organizatorami konkursu miało miejsce w Zespole Szkół Muzycznych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Białymstoku.

10 lat temu zainicjowałem ten Konkurs, który stał się trwałą częścią działań edukacyjnych na terenie województwa podlaskiego. Od 5 lat współorganizatorem Konkursu jest Podlaski Kurator Oświaty. Wszystkim uczniom  wręczyliśmy nagrody ufundowane przeze mnie, Podlaskiego Kuratora Oświaty
i część samorządów jako organów prowadzących szkoły ,których przedstawiciele przybyli na uroczystość.

W bieżącym roku szkolnym do konkursu przystąpiło 40 uczniów, którzy nadesłali 40 prac.
W Konkursie udział wzięło 26 uczniów ze szkół podstawowych, a z ponadpodstawowych – 14. Uczniowie pochodzili z 14 szkół z terenu całego województwa podlaskiego.

Komisja Konkursowa w składzie:

 1. dr hab. Krzysztof Jasiewicz
 2. dr hab. Krzysztof Sychowicz
 3. dr hab. Krzysztof Filipow
 4. mgr Bożena Dzitkowska
 5. dr Krzysztof Mielnicki
 6. Prałat Stanisław Wysocki
 7. dr Jarosław Schabieński
 8. mgr Lidia Kłoczko
 9. mgr Małgorzata Kap
 10. mgr Jadwiga Pusz
 11. mgr Marek Krzysztof Brzozowski

w kategorii szkół podstawowych najwyżej oceniła następujące prace:

pierwsze miejsce: Kacper Henryk Góralczyk, uczeń klasy VIII Szkoły Podstawowej  im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach,

drugie miejsce: Karolina Michalak, uczennica klasy VII Szkoły Podstawowej  nr 50 z Oddziałami Integracyjnymi im. św. Jadwigi Królowej Polski w Białymstoku,

trzecie miejsce: Natalia Tymińska, uczennica klasy VIII Miejskiego Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Wysokim Mazowieckiem.

Wyróżnienia otrzymali:

Julia Iwanowska, uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Wysokim Mazowieckiem,

Agnieszka Motuk, uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej  im. Ofiar Obławy Augustowskiej w Gibach,

Bartłomiej Zdrodowski, uczeń klasy VIII Szkoły Podstawowej im. Leonarda Prystroma w Tołczach,

Oliwia Sobuta, uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej w Dobrzyjałowie.

W kategorii szkół ponadpodstawowych Komisja Konkursowa najwyżej oceniła następujące prace:

pierwsze miejsce: Mateusz Hermanowski-Baranowski, uczeń klasy III  II Liceum Ogólnokształcącego
im. Polonii i Polaków na Świecie w Augustowie,

drugie miejsce ex aequo : Nadia Ruszewska, uczennica klasy II Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Suwałkach,

drugie miejsce ex aequo : Adam Jankowski, uczeń Zespołu Szkół nr 4 w Suwałkach,

trzecie miejsce: Kamil Raciborski, uczeń  klasy III I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Łapach.

 

Wyróżnienia otrzymali:

Kacper Wasilewski, uczeń Zespołu  Szkół nr 4 w Suwałkach,

Aniela Wojciechowska, uczennica klasy I II Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim.

Pozostali uczestnicy otrzymali podziękowania za udział w konkursie. Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni przez Pana Jarosława Zielińskiego Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i większość przez Organy Prowadzące Szkoły, których przedstawiciele licznie przybyli na uroczystość.

Celem Konkursu jest głębsze zainteresowanie uczniów szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych w województwie podlaskim trzema tragicznymi, połączonymi ze sobą wydarzeniami z najnowszej historii Polski – Zbrodnią Katyńską, Katastrofą Smoleńską i Obławą Augustowską. Fundamentem wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej powinna być prawda o tych wydarzeniach. Poszukiwaniu tej prawdy służy Konkurs „By czas nie zaćmił i niepamięć”…

Cieszy fakt, że młodzież chętnie podejmuje badania i dzieli się refleksjami nad tą problematyką, i że wzrasta zainteresowanie tym Konkursem, a także poziom naukowy nadsyłanych prac.

Nagrodzonym gratulujemy, a wszystkim Uczestnikom bardzo dziękujemy za przystąpienie do tego projektu.

 

Tegoroczne podsumowanie konkursu stanowiło zarazem uroczystą galę jego X-lecia. Na spotkanie zostali zaproszeni również laureaci poprzednich edycji konkursu, których prace, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, mającymi swoje odzwierciedlenie w regulaminie konkursu, zostały opublikowane w postaci książki. Otrzymali ją  wszyscy uczestnicy uroczystości, a w pierwszej kolejności autorzy nagrodzonych i opublikowanych prac, które zajęły pierwsze miejsca w dotychczasowych dziesięciu edycjach konkursu. 

galeria zdjęć: