24 czerwca 2022 roku (piątek) uczestniczyłem w podpisaniu umowy na przebudowę i modernizację dróg na terenie gminy Nowy Dwór (powiat sokólski). W sumie wyremontowanych zostanie prawie osiem kilometrów ulic i dróg.

W ramach dofinansowania z #Polskiego Ładu mają zostać przebudowane ulice: Grodzieńska, Listopadowa, do cmentarza katolickiego, Dąbrowska, Kopernika, Piękna i dwa łączniki – Dąbrowska – Bobrzańska oraz Kuźnicka – Szkolna w miejscowości Nowy Dwór. Łącznie to ponad 3,4 km.  Oznacza to, że wszystkie ulice na terenie miejscowości będą zmodernizowane. W planach jest również remont drogi Chorużowce – Jaginty  oraz trasy przebiegającej przez Chorużowce. Inwestycja zostanie zrealizowana przez firmę „KAMPOL” z Dąbrowy Białostockiej. Gmina Nowy Dwór uzyskała z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład na ten cel 8.835.000,00 mln zł, co stanowi prawie 84% wartości inwestycji. Wkład własny gminy wyniesie 1.684.655,41 mln zł, co stanowi 16% wartości inwestycji. Termin zakończenia inwestycji planowany jest na 30 października 2023 roku.

W swoim wystąpieniu powiedziałem m.in: „Podpisana dzisiaj umowa dotyczy budowy i modernizacji dróg na terenie samej miejscowości gminnej Nowy Dwór i na terenie gminy Nowy Dwór. Jest to możliwe dzięki dużemu dofinansowaniu ze środków Inwestycji Strategicznych Polski Ład, bo gmina otrzymała w pierwszej edycji około 10 mln zł, w drugiej także otrzymała około 10 mln zł plus 15 mln zł na odbudowę dróg zniszczonych przy ochronie granicy polsko-białoruskiej i budowie zapory na granicy. Kwota dofinansowania wynosi 84%, a tylko 16% wyniesie wkład własny gminy. Zostaną więc wyremontowane poszczególne ulice, odcinki dróg. Razem prawie 8 km. Kwota inwestycji w umowie wynosi ponad 10 mln zł. Niedawno w tej sali również w Urzędzie Gminy z moim udziałem była podpisywana inna umowa na modernizację oświetlenia i to też są środki z pierwszej edycji Polskiego Ładu. Jak widać pieniądze, które przekazuje rząd Prawa i Sprawiedliwości Gminie Nowy Dwór i innym gminom w całej Polsce są bardzo potrzebne i oczekiwane. Pozwalają one na wykonanie tych zadań inwestycyjnych, których gminy nigdy nie byłyby w stanie z własnych środków zrealizować. Porównajmy liczby- budżet Gminy Nowy Dwór wynosi około 27 mln zł, a środki, które zostały przyznane tej gminie w krótkim czasie, w odstępie niewiele większym niż pół roku to 35 mln zł. Środki te pozwolą gminie podejmować inwestycje, które podniosą standard codziennego życia mieszkańców. To bardzo budujące i cieszy”.

W podpisaniu umowy wzięli udział m.in.: Wójt Nowego Dworu Andrzej Humienny, Przewodniczący Rady Gminy Nowy Dwór Stanisław Sobolewski, Skarbnik Gminy Nowy Dwór Justyna Stasiulewicz  oraz przedstawiciel reprezentujący Bank Gospodarstwa Krajowego Jacek Chańko.

Galeria zdjęć:

Relacje medialne:

https://isokolka.eu/nowy-dwor/45344-do-konca-2023-roku-wszystkie-ulice-w-miejscowosci-zostana-przebudowane-foto

https://www.sokolka.tv/index.php/19850-podpisano-umowe-na-remont-drog-w-gminie-nowy-dwor-film