20 lutego 2020 roku (czwartek) wziąłem udział w inauguracji Podlaskiego Festiwalu Zdrowia Roślin 2020, która miała miejsce w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku.

Podlaski Festiwal Zdrowia Roślin 2020 to cenna inicjatywa podjęta przez prof. dr hab. Bożenę Łozowicką – Kierownika Terenowej Stacji Doświadczalnej Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Białymstoku oraz Andrzeja Stanisława Zamana – Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Białymstoku wraz z pracownikami obydwu instytucji, w związku z ogłoszonymi przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa obchodami Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin 2020.
Celem inicjatywy jest przyczynienie się do budowania świadomości społecznej na temat znaczenia zdrowia roślin w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego, ochrony środowiska i bioróżnorodności oraz stymulacji rozwoju regionalnego.

Podczas inauguracji festiwalu gospodynie wiejskie z 14 podlaskich powiatów prezentowały domowe jedzenie wykonane wyłącznie z roślin. Podlaski Festiwal Zdrowia Roślin potrwa do końca roku. Organizatorzy zaplanowali ponad 100 wydarzeń skierowanych do dzieci, uczniów szkół rolniczych, studentów, nauczycieli i osób starszych.

 

Relacje medialne:

http://bialystok.wody.gov.pl/aktualnosci/727-podlaski-festiwal-zdrowia-roslin-2020-inauguracja-obchodow-miedzynarodowego-roku-zdrowia-roslin-2020-w-bialymstoku

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/179599