8 października 2018 roku (poniedziałek) uczestniczyłem w uroczystości nadania imienia 2. Pułku Strzelców Podhalańskich Placówce Straży Granicznej w Kuźnicy (powiat sokólski). Apel na placu przed budynkiem głównym Straży Granicznej na terenie drogowego przejścia granicznego w Kuźnicy poprzedziła Msza Święta w Kościele pw. Opatrzności Bożej w Kuźnicy.

W swoim wystąpieniu podkreśliłem, że nadanie Placówce imienia bohaterskiej formacji wojskowej zobowiązuje do pełnienia profesjonalnej i odpowiedzialnej służby na rzecz bezpieczeństwa i szczelności polskiej granicy państwowej.

2. Pułk Strzelców Podhalańskich jest związany z tym terenem, z walkami o utrzymanie świeżo odzyskanej przez Polskę niepodległości. Nadanie Placówce w Kuźnicy imienia Pułku to hołd oddany przez Straż Graniczną tej formacji wojskowej, ale także wszystkim, którzy walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej.

 

Cieszymy się, że tradycja 2. Pułku Strzelców Podhalańskich będzie żyła w nazwie Placówki Straży Granicznej w Kuźnicy. Życzę dobrej, efektywnej i bezpiecznej służby. My, jako rząd Prawa i Sprawiedliwości Pana Premiera Mateusza Morawieckiego będziemy czynić wszystko, by stwarzać Wam jak najlepsze warunki do tej służby. Dlatego realizujemy program modernizacji służb mundurowych.

Placówka w Kuźnicy jest największą jednostką Podlaskiego Oddziału Staży Granicznej im. gen. dyw. Henryka Minkiewicza w Białymstoku. Na co dzień jej funkcjonariusze strzegą granicy Polski z Białorusią o długości ponad 18 kilometrów. Kontrolują dwa przejścia graniczne: drogowe Kuźnica – Bruzgi oraz kolejowe Kuźnica – Grodno. Placówka ta od północy sąsiaduje z Placówką SG w Nowym Dworze, a od południa z Placówką SG w Szudziałowie.

Wasza odpowiedzialność jest jeszcze większa, bo chronicie nie tylko polską granicę, ale i granicę Unii Europejskiej. Czynicie to z wielką ofiarnością i profesjonalnie. Chcę Wam za to podziękować i tego pogratulować – zaznaczyłem.

Przypomniałem również o sukcesach funkcjonariuszy Straży Granicznej z Kuźnicy. W kwietniu tego roku udaremnili oni przemyt około 114 kg haszyszu o czarnorynkowej wartości blisko 5,7 mln zł. Wcześniej ujawnili próbę przewiezienia przez wschodnią granicę 117 kg tego narkotyku.

Podczas uroczystości odsłoniłem wraz z Zastępcą Komendanta Głównego Straży Granicznej Panią Pułkownik Wioletą Gorzkowską tablicę pamiątkową poświęconą 2. Pułkowi Strzelców Podhalańskich oraz wręczyłem akty mianowania na stanowiska komendantom placówek Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Dworze, Białowieży i Mielniku.

 

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/39372687/placowka-strazy-granicznej-z-imieniem-2-pulku-strzelcow-podhalanskich

http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/160582

http://www.podlaski.strazgraniczna.pl/pod/aktualnosci/29928,Placowka-SG-w-Kuznicy-otrzymala-imie-2-Pulku-Strzelcow-Podhalanskich.html