13 i 14 sierpnia 2022 roku (sobota – niedziela) uczestniczyłem w piknikach militarnych zorganizowanych w Suwałkach i w Grajewie zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej przez Wojskowe Centra Rekrutacji w Suwałkach i w Łomży. Były to dwa z trzech pikników wojskowych zorganizowanych na terenie województwa podlaskiego z okazji Święta Wojska Polskiego (oprócz Suwałk i Grajewa piknik wojskowy odbył się również w Łomży).

Podczas pikników zainteresowani mogli zapoznać się z nowoczesnym sprzętem wojskowym, a także uzyskać informacje dotyczące forum służby wojskowej oraz warunków, jakie trzeba spełnić, by zostać żołnierzem. Pikniki cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców Suwalszczyzny, mieszkańców Grajewa i okolic oraz przebywających na tych terenach w tym czasie turystów.

Miałem zaszczyt odczytać list skierowany do uczestników pikników przez Wiceprezesa Rady Ministrów Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.

Zobacz treść listu: 2022.08.15 – List na ŚWP

Od siebie zaapelowałem o tworzenie jak najbardziej przyjaznego klimatu wobec Wojska Polskiego i służby wojskowej oraz szacunek dla munduru polskiego żołnierza. Powiedziałem m.in.: ” Gwarancją niepodległości i suwerenności Polski jest silna i sprawna, dobrze wyposażona armia oraz wiarygodne sojusze. Dzisiaj polskie wojsko intensywnie się rozwija i modernizuje, jesteśmy członkiem NATO jako najsilniejszego sojuszu wojskowego na świecie. Jednak musimy pamiętać, że najważniejszym gwarantem niepodległego bytu naszego państwa jest patriotyzm Polaków, to on jest podstawą decyzji o wstąpieniu do wojska, a służba w wojsku i gotowość obrony niepodległości jest najwyższym przejawem miłości do Ojczyzny. Dlatego zachęcam wszystkich, którzy spełniają po temu warunki, do podejmowania się służby w Wojsku Polskim, czy to zawodowej, czy ochotniczej w Wojskach Obrony Terytorialnej albo w formie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej”.

galeria zdjęć:

Piknik militarny w Suwałkach 13 sierpnia 2022 roku (sobota)

relacje medialne:

https://suwalki.naszemiasto.pl/suwalki-piknik-wojskowy-z-okazji-obchodow-swieta-wojska/ar/c1-8950375

Piknik wojskowy na suwalskich bulwarach

https://bialystok.tvp.pl/61822442/weekend-z-wojskiem

Piknik militarny w Grajewie 14 sierpnia 2022 roku (niedziela)

relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/61834496/pikniki-wojskowe-zostan-zolnierzem-rp

https://e-grajewo.pl/wiadomosc,grajewo.-wieto-wojska-polskiego-2022,50065.html

https://www.grajewo.pl/pl/aktualnosci/piknik-wojskowy-i-wojskowe-kino-plenerowe-w-grajewie.html

https://grajewo.naszemiasto.pl/grajewo-najnowoczesniejszy-sprzet-zaprezentowany-podczas/ar/c1-8950963