19 czerwca 2022 roku (niedziela) uczestniczyłem wraz z żoną w kolejnym pikniku z produktem polskim w ramach I etapu konkursu ”Bitwa Regionów” w Przerośli (powiat suwalski). Piknik zorganizowały: Wójt i Rada Gminy Przerośl, Starostwo Powiatowe w Suwałkach, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Przerośli.

Do kulinarnego konkursu przystąpiło pięć kół. Panie przygotowały swoje popisowe dania, między innymi kiszkę ziemniaczaną, kołduny czy kapustę z odlewkiem. Pierwsze miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich „Rakowianki” z Rakówka (gmina Przerośl), drugie miejsce przypadło Paniom z Płociczna Tartak i Gawrych Rudy- „Gawryszkom” (gmina Suwałki), a trzecie Kołu Gospodyń Wiejskich „Wespół w Zespół” z Nowej Wsi (gmina Suwałki). Pogratulowałem zwycięzcom i podziękowałem wójtowi gminy Przerośl Panu Marcinowi Brzozowskiemu za zorganizowanie festynu oraz instytucjom działającym na rzecz wsi i rolnictwa (KOWR, ARiMR, KRUS, ODR).

W swoim wystąpieniu powiedziałem m.in.: „Serdecznie dziękuję Wójtowi Gminy Przerośl Panu Marcinowi Brzozowskiemu za życzliwość dla dzisiejszego przedsięwzięcia oraz włożony wraz z pracownikami Urzędu Gminy oraz Gminnego Ośrodka Kultury wysiłek w jego organizację. Wszystko zostało przygotowane na bardzo wysokim poziomie. Dzięki temu rywalizacja kół gospodyń wiejskich i związana z tym integracja środowisk reprezentujących dwie gminy- gminę Przerośl i gminę Suwałki- mogła odbywać się w bardzo przyjemnej atmosferze. Gratuluję zwycięzcy konkursu i pozostałym kołom, które zajęły kolejne miejsca i które wzięły udział w festynie, świetnych wyrobów kulinarnych oraz estetycznej oprawy przywołującej tradycję polskiej wsi. W sposób szczególny pragnę podziękować również Wójtowi Gminy Suwałki Panu Zbigniewowi Mackiewiczowi i czterem kołom gospodyń wiejskich z tej gminy za udział w konkursie. To dzięki waszemu uczestnictwu konkursowa rywalizacja nabrała pełnowymiarowego charakteru.”

Na pikniku nie zabrakło straganów z rękodziełem, namiotów służb mundurowych oraz stoiska wojskowego, gdzie można było zapisać się do dobrowolnej służby.

Zwycięzcy powiatowych bitew kulinarnych spotkają się w finale wojewódzkim.

galeria zdjęć:

Relacje medialne:

https://www.suwalki24.pl/article/1,piknik-z-produktem-polskim-i-bitwa-regionow-w-przerosli-zdjecia

https://suwalki.naszemiasto.pl/kulinarna-bitwa-smakow-w-przerosli/ar/c17-8872691

https://www.facebook.com/profile.php?id=100064719817018