20 sierpnia 2023 roku uczestniczyłem wraz z żoną w Pikniku Rodzinnym 800+ zorganizowanym przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej na Placu Marii Konopnickiej w Suwałkach.

Rządowe pikniki rodzinne promują zmiany, które zostaną wprowadzone w świadczeniu 500 plus, którego kwota od 12 stycznia 2024 roku zostanie podwyższona na 800 zł. Sposób składnia wniosków pozostanie bez zmian. Wyższe świadczenie rodzice niepełnoletnich dzieci mają otrzymywać na tych samych zasadach co 500 plus. Zmiana wysokości świadczenia nastąpi z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku. Świadczenie 500 plus przysługuje od narodzin dziecka aż do ukończenia przez nie 18 lat. Prawo do niego mają zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej.

Wśród atrakcji dla najmłodszych były m.in.: dmuchańce, kącik malowania twarzy, a także konkursy talentów i pokazy iluzjonisty oraz gigantyczne bańki mydlane i słodkie przekąski. Były również stanowiska informacyjne, w tym instytucji państwowych, m.in. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Narodowego Funduszu Zdrowia i Sanepidu oraz punkty promocyjne służb mundurowych.

Podczas pikniku powiedziałem: „W samych Suwałkach tylko, do rodzin, poprzez ten program Rodzina 500+ trafiło dotychczas ponad 400 milionów złotych. Te pieniądze tutaj zostają. Zostają w rodzinach, w sklepach, są wydatkowane na konsumpcję, na usługi. To podnosi ogólną jakość życia mieszkańców. Poza wszystkimi, innymi dobrymi funkcjami, ten program spowodował zmniejszenie skali ubóstwa i fakt, że dzisiaj nie ma w Polsce głodnych dzieci, a to była hańba XXI wieku. Podniesienie świadczenia było możliwe dzięki działaniom rządu Prawa i Sprawiedliwości, który doprowadził do ukrócenia złodziejstwa, uszczelnienia budżetu, a dzięki sprawnej polityce mamy wzrost gospodarczy, który przynosi większe dochody do budżetu”. 

 

Galeria zdjęć:

 

Relacje medialne:

https://suwalki.naszemiasto.pl/piknik-rodzinny-800-w-suwalkach-masa-atrakcji-dla/ar/c1-9428181

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/229835

Piknik Rodzinny 800+ w Suwałkach