15 sierpnia 2021 roku (niedziela) uczestniczyłem w obchodach święta Wojska Polskiego w Grajewie. Z tej okazji został zorganizowany przez MON piknik militarny „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”, a także odbył się bieg „Tropem Wilczym” w hołdzie Żołnierzom Niezłomnym.
Grajewo było jednym z 30 miast w Polsce, w których odbyły się z okazji święta Wojska Polskiego pikniki militarne, podczas których wojsko prezentowało pozostający na jego wyposażeniu sprzęt przybliżało sprawy obronne społeczeństwu, a także zachęcało wstępowania do służby wojskowej. Towarzyszyła temu prezentacja innych służb mundurowych i instytucji publicznych. Była to też okazja do promowania przez NFZ badań profilaktycznych osób, które ukończyły 40 rok życia, a także do zorganizowania mobilnego punktu szczepień przeciwko Covid 19.
Grajewo było również jednym z 300 miast w Polsce, w których odbywał się bieg „Tropem Wilczym” w hołdzie bohaterom powojennego niepodległościowego podziemia Żołnierzom Wyklętym. W grajewskim biegu „Tropem Wilczym” wzięło udział ponad 120 uczestników.
Bieg ten rokrocznie odbywa się 1 marca, który został ustanowiony przez Sejm Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jego data została ze względu na pandemię koronawirusa przesunięta w tym roku na 15 sierpnia.
W swoim wystąpieniu przypomniałem wydarzenia sprzed 101 lat i bohaterstwo naszych przodków, którzy w wielkim zrywie patriotycznym obronili świeżo odzyskaną polską niepodległość przed nawałą bolszewicką. Podkreśliłem rolę i znaczenie współczesnego patriotyzmu oraz polskich sił zbrojnych dla suwerenności i niepodległości Ojczyzny. Podziękowałem Ministrowi Obrony Narodowej Panu Mariuszowi Błaszczakowi za uwzględnienie mojego wniosku i zorganizowanie w Grajewie pikniku militarnego, a Burmistrzowi Grajewa Panu Dariuszowi Latarowskiemu za wsparcie w organizacji tego pikniku oraz biegu „Tropem Wilczym”.
„Od każdego z nas zależą losy Polski i jej suwerenność – powiedziałem m.in. w swoim wystąpieniu. Musimy o to zadbać, tak jak nasi przodkowie swoją służbą i poświęceniem Ojczyźnie ocalili ponad 100 lat temu polską niepodległość. Nawiązując do słów piosenki, którą słyszeliśmy przed chwilą w wykonaniu Ani, jednej z występujących tutaj wokalistek, powinniśmy postawić sobie pytanie: „Jak nie my, to kto?””
galeria:
Relacje medialne:
https://wszwbialystok.wp.mil.pl/pl/articles6-aktualnosci/piknik-wojskowy-w-grajewie/
https://www.grajewo.pl/pl/aktualnosci/piknik-wojskowy-i-wojskowe-kino-plenerowe-w-grajewie.html