6 września 2020 roku (niedziela) uczestniczyłem w uroczystej pielgrzymce leśników oraz myśliwych, połączonej z przypadającą w tym roku 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II w Sanktuarium pw. Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie.

Mszy Świętej odprawionej w intencji leśników i myśliwych poległych i pomordowanych przez okupantów niemieckich i sowieckich w czasie II wojny światowej przewodniczył Ksiądz Biskup Henryk Ciereszko, Biskup Pomocniczy Archidiecezji Białostockiej.

 Dziś przychodzicie, by wspomnieć tych, którzy wierni Bożym przykazaniom, oddali swoje życie służbie, ale też dla dobra Ojczyzny, w jej obronie. Ich dzisiaj wspominamy i za nich się modlimy. Uczymy się też od nich, by taką służbę podejmować – wspomniał ks. bp Henryk Ciereszko podczas swojej homilii.

W swoim wystąpieniu podziękowałem leśnikom za ich profesjonalną dbałość o stan polskich lasów oraz patriotyczną służbę Polsce. Wyraziłem także wdzięczność za to, że polscy leśnicy, kiedy było trzeba stawali w obronie niepodległości naszej Ojczyzny oraz za to, że dzisiaj podejmują wysiłki na rzecz upamiętnienia bohaterów i godnych pamięci wydarzeń historycznych.

Polskim leśnikom zawdzięczamy wiele – powiedziałem. Dzięki nim nasze lasy, które zajmują prawie 30% powierzchni naszego kraju, zostały utrzymane w stanie, którego zazdroszczą nam inne państwa europejskie. Stanowią one perłę w koronie naszych aktywów narodowych.
Leśnicy też przez całe pokolenia byli wśród tych, którzy walczyli o niepodległość Ojczyzny i nigdy nie poddawali się zniewoleniu.
Dzisiaj kultywują pamięć o chlubnych kartach naszych dziejów. Pragnę złożyć na ręce Dyrektora Regionalnych Lasów Państwowych w Białymstoku Pana Andrzeja Nowaka podziękowanie za wszystkie tablice memorialne, obeliski i pomniki, które są umieszczane na terenie lasów, jak pomnik Danuty Siedzikówny „Inki” na terenie Nadleśnictwa Browsk i wielu innych znaków pamięci.

 

Relacje medialne:

https://wasilkow.naszemiasto.pl/swieta-woda-uroczystosci-ku-pamieci-lesnikow-i-mysliwych/ar/c1-7884237

https://wrotapodlasia.pl/pl/region_i_gospodarka/wiadomosci/historia/ku-pamieci-lesnikow-i-mysliwych–uroczystosci-w-swietej-wodzie.html

https://www.radiomaryja.pl/informacje/pielgrzymka-mysliwych-i-lesnikow/

https://bialystok.tvp.pl/49738632/pielgrzymka-lesnikow-i-mysliwych-do-sanktuarium-w-swietej-wodziefot-tvp3-bialystok

https://poranny.pl/swieta-woda-uroczystosci-ku-pamieci-lesnikow-i-mysliwych-upamietniono-takze-100-rocznice-urodzin-papieza-jana-pawla-ii-zdjecia/ar/c1-15165242