16 kwietnia 2021 roku (piątek) uczestniczyłem wraz z żoną w comiesięcznej Mszy św. w intencji Ojczyzny, koncelebrowanej pod przewodnictwem Księdza Dziekana Stanisława Gniedziejko w  Sanktuarium pw. Św. Antoniego Padewskiego w Sokółce.

Podczas nabożeństwa z udziałem wiernych, zaproszonych gości i służb mundurowych, wspominając 1055 rocznicę Chrztu Polski, modliliśmy się w sposób szczególny za Ofiary Katastrofy Smoleńskiej, pomordowanych Polskich Oficerów w Katyniu i innych miejscach zbrodni sowieckich i niemieckich, Zesłańców Sybiru oraz poległych w walkach o wyzwolenie Sokólszczyzny w kwietniu 1919 roku.

Po Mszy św. delegacje  instytucji państwowych, samorządowych i społecznych złożyły kwiaty i  zapaliły znicze pod zlokalizowanymi na placu przykościelnym tablicami pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, Zesłańców Sybiru i Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Hołd poległym za Polskę wraz ze mną oddali m.in.  Ksiądz Dziekan  Stanisław Gniedziejko, Ksiądz Proboszcz Jarosław Ciuchna, Poseł na Sejm RP Mieczysław Baszko, Przewodniczący Rady Powiatu Sokólskiego Krzysztof Krasiński, Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Sokółce Piotr Bujwicki oraz przedstawiciele Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Lasów Państwowych oraz gmin powiatu sokólskiego.

Podziękowałem wszystkim uczestnikom uroczystości za to, że nawet w trudnych warunkach pandemii, zachowując obowiązujące reguły sanitarne, dają świadectwo pamięci i szacunku dla cierpienia, bohaterstwa i ofiary naszych rodaków, którzy zginęli za to, że byli Polakami.

„Naszą powinnością jest pamięć oraz wypełnianie w  codziennej pracy i służbie testamentu tych, którzy zginęli za wolną Polskę powiedziałem w swoim krótkim przemówieniu. Testament ten to codzienna wierna, odpowiedzialna i ofiarna służba naszej Ojczyźnie, niepodległej Rzeczypospolitej”.

Poniżej zdjęcia z uroczystości: