10 października 2023 roku (wtorek) uczestniczyłem w zakończeniu pierwszego etapu gazyfikacji w Gminie Rutki (powiat zambrowski), dzięki której z zasilania w gaz korzystają już instytucje publiczne i niektórzy mieszkańcy. Stacja regazyfikacji pozwoliła już zaoszczędzić Gminie 500 tys. zł.

W konferencji uczestniczyli również: Senator RP Marek Komorowski, Dyrektor Zakładu Gazowniczego w Białymstoku Polskiej Spółki Gazownictwa Grzegorz Mackiewicz oraz Wójt Gminy Rutki Dariusz Modzelewski.

Podczas konferencji powiedziałem m.in.: „Gazyfikacja jest bardzo ważnym procesem, porównać ją można do elektryfikacji z okresu powojennego. Dzisiaj podobnie jest z dostępem do gazu, jak w tamtych latach do prądu. Niewielka liczba gmin w województwie podlaskim przed 2015 rokiem mogła korzystać z paliwa gazowego. Nasze województwo liczy 118 gmin, a tylko 24 z nich miały dostęp do z gazu. W ciągu ostatnich 8 lat ta liczba gmin prawie się podwoiła, bowiem już 21 gmin uzyskało bądź uzyskuje możliwość korzystania z energii pochodzącej z gazu. Gmin, do których dostarczany jest gaz w województwie podlaskim jest już łącznie 45. To jednak nadal tylko 38% jednostek samorządu terytorialnego, mimo że ta pozytywna zmiana niemal podwoiła liczbę gmin z dostępem do gazu. Trzeba ten proces intensywnie kontynuować, bo gaz jest paliwem ekologicznym i wciąż cenowo konkurencyjnym.”

 

Galeria zdjęć:

 

Relacje medialne: 

https://wspolczesna.pl/gazyfikacja-w-gminie-rutki-dzieki-stacji-regazyfikacji-gmina-zaoszczedzi-na-ogrzewaniu/ar/c1-17968711