8 grudnia 2016 roku uczestniczyłem w otwarciu posterunku Policji w Szumowie (powiat zambrowski). Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Szumowie.

Posterunek zaczął ponownie funkcjonować po trzech latach przerwy. W swoim wystąpieniu podkreśliłem,że w czasie,gdy podejmowano bardzo niekorzystną dla mieszkańców decyzję o jego likwidacji,jako poseł Rzeczypospolitej Polskiej robiłem wszystko,aby posterunek pozostał w miejscowości. Niestety wówczas to się nie udało. Za rządów koalicji PO-PSL zlikwidowano ponad połowę wszystkich posterunków Policji w Polsce.

Ludzie chcą bezpieczeństwa. Jeżeli Policja jest blisko ludzi – miejsc,w których mieszkają,żyją i pracują – wtedy bezpieczeństwo jest znacznie większe. Podkreśliłem,że takie były oczekiwania mieszkańców,które wyrażali oni podczas odbytych w pierwszej części 2016 roku 12 tysięcy spotkań zorganizowanych na terenie całego kraju,także w powiecie zambrowskim. Rolą Policji jest bycie blisko ludzi i pełnienie służby dla ich dobra,dla ich bezpieczeństwa.
Na remont budynku,w którym mieści się posterunek Starostwo Powiatowe w Zambrowie przeznaczyło 90 tys. zł. Koszty wyposażenia kwaterunkowego i teleinformatycznego pokryła Policja. Tego dnia do pięciu funkcjonariuszy,którzy będę pełnili służbę w Szumowie trafił także nowy radiowóz. Wkład finansowy stanowiący połowę kosztu zakupu pojazdu wniosło Starostwo Powiatowe w Zambrowie,gmina Szumowo,miasto Zambrów,gmina Zambrów oraz gmina Rutki Kossaki. Pozostała połowa kwoty pochodziła z budżetu Komendy Głównej Policji.

Uroczystości w Szumowie połączone zostały z podsumowaniem plebiscytu – który objąłem swoim patronatem – na najbardziej zasłużonego dla społeczeństwa dzielnicowego z województwa podlaskiego „Dzielnicowy Podlasia 2016”.

I miejsce zdobyła mł. asp. Joanna Teresa Pietras–Mięsak z Komendy Powiatowej Policji w Siemiatyczach,która uzyskała 1885 głosów.

II miejsce zajął st. asp. Marek Klimuk z Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce,który otrzymał 1806 głosów.

III miejsce zdobyła asp. Aneta Bałdowska z Komisariatu Policji w Dąbrowie Białostockiej (Komenda Powiatowa Policji w Sokółce),zdobywając 1269 głosów.

Laureaci plebiscytu otrzymali gratulacje i nagrody.

Podczas uroczystości wręczyłem również odznaczenia: Brązowe Medale za Zasługi dla Policji otrzymali Pan Robert Maciej Rosiak – Starosta Zambrowski oraz Pan Stanisław Rykaczewski – Wicestarosta Zambrowski,Medal 25-lecia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów otrzymał Przewodniczący Rady Powiatu Zambrowskiego Pan Józef Dąbrowski,natomiast Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczony został asp. szt. Marek Chmielewski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zambrowie.

Relacje medialne:

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto