7 lutego 2020 roku (piątek) uczestniczyłem w uroczystości otwarcia posterunku Policji w Raczkach (powiat suwalski). Jest to 14 posterunek w województwie podlaskim otwarty w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości.

W swoim wystąpieniu przypomniałem historię jednostki Policji w Raczkach. W latach 90-tych XX wieku w tej miejscowości funkcjonował komisariat Policji, który po reorganizacji w 2000 roku został zmieniony w Rewir Dzielnicowych z siedzibą w Raczkach. Pod koniec 2002 roku Rewir Dzielnicowych został zlikwidowany, a obsługiwany przez niego teren gminy Raczki został włączony w obszar działania posterunku Policji w Bakałarzewie. W 2013 roku posterunek ten został zlikwidowany, a obszar gminy Raczki wszedł w skład Rewiru Dzielnicowych Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach. W 2016 roku odtworzyliśmy posterunek Policji w Bakałarzewie, a w obszar jego działania ponownie włączony został teren gminy Raczki.

Zwróciłem uwagę na szczególną potrzebę przywrócenia w Raczkach jednostki Policji:

Gmina Raczki liczy ponad 6 tys. mieszkańców, a na jej rozległym terenie mieści się 36 wsi. Tutaj aż się prosiło, żeby powstała taka jednostka.

Przypomniałem również, że w województwie podlaskim jest to już czternasty posterunek oddany do użytku w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości, a trzeci zupełnie nowy, wybudowany od podstaw.

Odtwarzanie posterunków Policji to ważny proces, który nasz rząd rozpoczął od samego początku. To wynika z analizy zagrożeń, ale też z oczekiwań mieszkańców. Koalicja PO-PSL zamykała posterunki. W tamtym okresie zlikwidowano ponad połowę posterunków Policji – 418 spośród 817. My postanowiliśmy je odtwarzać i otworzyliśmy ich grubo ponad sto w całym kraju.

Koszt budowy posterunku wyniósł blisko 1,6 mln zł. Inwestycja była możliwa dzięki środkom z Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa na lata 2017- 2020. Działki pod budowę obiektu wraz z parkingiem przekazały Gmina Raczki oraz Nadleśnictwo Szczebra. W posterunku służbę pełni sześciu funkcjonariuszy.  

Podczas uroczystości poświęcony został również radiowóz, z którego korzystać będą funkcjonariusze jednostki w Raczkach.

 

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/46547010/nowy-posterunek-policji-w-raczkach

http://www.suwalki24.pl/article/1,raczki-nowy-posterunek-juz-dziala-zdjecia-wideo

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki/id/179101

https://www.suwalki.info/posterunek-policji-w-raczkach-otwarty

Raczki mają posterunek