25 września 2023 roku (poniedziałek) uczestniczyłem w uroczystym otwarciu gazowni w Siemiatyczach.

Gazownia w Siemiatyczach miała zostać zamknięta na początku 2015 roku, jednak nowy zarząd Polskiej Spółki Gazownictwa uznał, że to błędna decyzja i wycofał się z zamiaru sprzedaży budynku. W 2017 roku otwarto w tym mieście placówkę gazowniczą, która w tym roku została podniesiona do rangi gazowni. Placówka ta jest czwartą otwartą gazownią w województwie podlaskim. Ma za zadanie obsługę kilku powiatów oraz części województwa mazowieckiego. Odpowiada również za bezpieczeństwo sieci. Do tej pory do Siemiatycz dojeżdżało pogotowie gazowe z Białej Podlaskiej. Teraz na miejscu będą zespoły wyjazdowe i monterzy, a mieszkańcy Siemiatycz i okolic będą mogli na miejscu załatwiać wszystkie sprawy związane z dystrybucją gazu, bez konieczności wyjazdu do Białegostoku.

Podczas uroczystości powiedziałem m.in.: ” To dobry czas dla Polski, ponieważ mamy cały szereg inwestycji, które podnoszą na wyższy poziom życie mieszkańców, a także budują siłę i dobrą przyszłość naszego kraju. Bezpieczeństwo ma wiele aspektów, w tym także aspekt energetyczny, który wzmacniamy wraz z otwarciem tej gazowni. Mam poczucie, że i w tej dziedzinie – dostępu do gazu i bezpieczeństwa energetycznego nadrabiamy dzięki rządom Prawa i Sprawiedliwości błędy i zapóźnienia z wielu poprzednich lat. Trzeba to intensywnie kontynuować co najmniej w takim tempie jak w ciągu ostatnich ośmiu lat.

Warto przypomnieć, że w 2016 roku na 118 gmin województwa podlaskiego tylko 24 gminy były zgazyfikowane, w ciągu 7 lat do 2023 roku liczba ta zwiększyła się aż o 21 kolejnych gmin, ale mimo tego wzrostu dostęp do gazu ma w województwie podlaskim wciąż tylko 38% gmin (45 gmin na 118 istniejących).
Serdecznie dziękuję Zarządowi Polskiej Spółki Gazownictwa i Zakładowi Gazowniczemu w Białymstoku na czele z jego Dyrektorem Grzegorzem Mackiewiczem za wysiłki na rzecz gazyfikacji województwa podlaskiego”.

W czasie spotkania Polska Spółka Gazownictwa przekazała Ochotniczej Straży Pożarnej w Słochach Annopolskich detektor gazu. To właśnie jednostki działające lokalnie, najczęściej jako pierwsze przybywają na miejsce zdarzenia. Dzięki detektorom, które  służą do ochrony osobistej, między innymi podczas prowadzania akcji ratowniczo-gaśniczych w miejscach, w których PSG eksploatuje sieć gazową, strażacy będą mogli skuteczniej wykrywać zagrożenia związane z wyciekiem gazu, a przez to chronić życie i zdrowie, zarówno swoje, jak i osób postronnych, będących na miejscu zdarzenia.

Galeria zdjęć:

Relacje medialne:

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/231029

https://bialystok.tvp.pl/72973868/otwarto-placowke-gazowa-w-siemiatyczach

https://wspolczesna.pl/gazownia-w-siemiatyczach-ponowie-otwarta-z-korzyscia-dla-mieszkancow-i-regionu/ar/c1-17922863