10 sierpnia 2019 roku (sobota) uczestniczyłem w przekazaniu używanych wozów strażackich Państwowej Straży Pożarnej jednostkom OSP w Tajnie Starym (gm. Bargłów Kościelny) oraz OSP Srebrna (gm. Szumowo).

W swoim wystąpieniu podkreśliłem, że środki z budżetu państwa przy wsparciu samorządów pozwoliły na zakup w 2019 roku rekordowej liczby samochodów strażackich:

W tym roku kupujemy rekordową liczbę aż 480 pojazdów dla jednostek OSP, z czego do województwa podlaskiego trafić ma 31 takich samochodów ratowniczo-gaśniczych, co jest również wynikiem rekordowym. Także zawodowi strażacy otrzymują nowy sprzęt, dzięki czemu używane wozy możemy przekazać strażom ochotniczym. Są one naprawdę w dobrym stanie i będą służyły druhom ochotnikom jeszcze wiele lat.

Przypomniałem również, że jednostki OSP odgrywają dużą rolę w systemie pożarniczym. Spośród pół miliona wszystkich interwencji w całym kraju jednostki OSP biorą udział w jednej trzeciej z nich, podczas których strażacy ochotnicy pracują sami bez wsparcia zawodowej straży pożarnej.

Jednostce OSP Srebrna średni samochód ratowniczo – gaśniczy marki Star przekazała Komenda Powiatowa PSP w Zambrowie. Oprócz tego do OSP Ostróżne w gminie Szumowo trafi w tym roku także nowy samochód. Z kolei wysłużony, 40-letni samochód jednostki OSP w Tajnie Starym został zastąpiony przez wóz przekazany przez Komendę Powiatową PSP w Augustowie.

 

Relacje medialne:

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/172394