28 sierpnia 2010 roku poseł Jarosław Zieliński uczestniczył wraz z małżonką w uroczystościach patriotyczno – religijnych połączonych z obchodami 300 – lecia powstania miejscowości Turośl w gminie Pisz. Podczas jubileuszu została odsłonięta na ścianie frontowej kościoła tablica pamięci poświęcona ś.p. Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Lechowi Kaczyńskiemu,Jego Małżonce Marii oraz wszystkim ofiarom katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku. Biskup Romuald Kamiński poświęcił również Skwer Pamięci przy obelisku upamiętniającym historie Turośli,przy którym została wkopana w ziemię urna z ziemią smoleńską. Miejsce to będzie też stanowić wyraz pamięci o pomordowanych w Katyniu. Uczestnicy uroczystości oddali cześć wszystkim bohaterom,którzy walczyli o Niepodległą Polskę,a w sposób szczególny uczcili żołnierzy Armii Krajowej i Powstańców Warszawskich.

Obchody miały również historyczne odniesienia związane z wydarzeniami lokalnymi. W sierpniu 1943 roku oddział Uderzeniowy Batalionów Kadrowych dowodzony przez Stanisława Karolkiewicza (ps. „Szczęsny”) dokonał odwetowego wypadu do wsi Mittenheide (Turośl) za zbrodnie popełnione na Podlasiu. Akcję te wspomagali żołnierze AK i NSZ. Podczas uroczystości przypomniano to wydarzenie.

Poseł Jarosław Zieliński w swoim wystąpieniu podkreślił wagę i znaczenie świadomości i postawy patriotycznej obywatel,w tym zwłaszcza młodych Polaków,we współczesnej Polsce i współczesnym świecie. Złożył podziękowanie organizatorom uroczystości za działania podejmowane na rzecz patriotyzmu i pamięci historycznej. Poseł mówił również o problemach związanych z dochodzeniem prawdy o przyczynach katastrofy lotniczej w Smoleńsku,w której zginęli na posterunku służby Ojczyźnie Prezydent Rzeczypospolitej Lech Kaczyński,Jego Małżonka,parlamentarzyści,dowódcy Wojska Polskiego,duchowni i przedstawiciele wielu instytucji państwowych.

foto

foto

foto