28 września 2019 roku (sobota) wziąłem udział w uroczystości odsłonięcia wyremontowanego pomnika upamiętniającego żołnierzy Armii Krajowej rozstrzelanych przez Niemców w Prudziszkach (gmina Jeleniewo, powiat suwalski). 29 września 1943 roku w lesie koło wsi Prudziszki Niemcy zamordowali 12 polskich patriotów, w tym księdza proboszcza z parafii w Mońkiniach.

Odnowienie pomnika ofiar i jego otoczenia to przede wszystkim zasługa suwalczanina Franciszka Butkiewicza, który zainteresował tym zaniedbywanym przez lata miejscem Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku, Starostę Suwalskiego, Wójta Gminy Jeleniewo oraz Nadleśniczego Nadleśnictwa Suwałki. Postanowił kontynuować dzieło swojego ojca, który dwanaście lat po II wojnie światowej był jednym z inicjatorów upamiętnienia zamordowanych bohaterów. Z czasem pojawił się także pomnik i tablica z nazwiskami dwunastu ofiar. Do ukrytego w lesie pomnika kierują również nowe tabliczki i drogowskazy.

W swoim wystąpieniu zaznaczyłem, że naszą powinnością jest pamiętać o tych, którzy polegli w walce o wolność naszej Ojczyzny. Tych 12 osób oddało życie po to, żebyśmy mogli być dzisiaj wolni.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele służb mundurowych, IPN, samorządowcy, leśnicy, harcerze oraz dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Jeleniewie.

 

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/44597732/upamietniono-mieszkancow-powiatu-augustowskiego-rozstrzelanych-przez-niemcow

http://www.powiat.suwalski.pl/kat/aktualnosci/odsloniecie-pomnika-w-prudziszkach

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki/id/174182