27 października 2023 roku (piątek) uczestniczyłem w uroczystości odsłonięcia pomnika poświęconego pamięci Żołnierzy Niezłomnych w Supraślu (powiat białostocki).

Żołnierze Niezłomni byli bohaterami powojennego polskiego podziemia niepodległościowego. Prześladowani, torturowani i mordowani przez nowego sowieckiego okupanta – Armię Czerwoną i NKWD nigdy nie przestali wierzyć w niepodległą Polskę. Wyklęci przez komunistów i skazani przez nich na wieczną niepamięć musieli długo jeszcze czekać, nawet w wolnej już Polsce, na docenienie i godne upamiętnienie. Dopiero w 2011 roku, z wcześniejszej inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Śp. Lecha Kaczyńskiego Sejm ustanowił Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Odsłonięty 27 października 2023 roku pomnik, ufundowany przez Panią dr Krystynę Koneczny, był wcześniej zlokalizowany w innym miejscu w centrum Supraśla. Niestety z niezrozumiałych powodów został stamtąd zabrany i czekał aż 7 lat na jego ponowne odsłonięcie, co stało się możliwe dzięki udostępnieniu na jego lokalizację godnego miejsca przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku na czele z jej Dyrektorem Andrzejem Józefem Nowakiem. 

W swoim przemówieniu powiedziałem m.in.: „Żołnierze Niezłomni podjęli heroiczną walkę o prawdziwą niepodległość Polski. Nie wygrali jej bezpośrednio, bo to było niemożliwe, ale ostatecznie odnieśli zwycięstwo za grobem. Po latach milczenia, skazywania Ich na wieczne zapomnienie, dzisiaj czcimy i kultywujemy pamięć o Żołnierzach Niezłomnych, wyklętych przez komunistów, oddajemy Im honor, bo dobrze zasłużyli się Polsce. Naszą niepodległość zawdzięczamy także Ich walce, Ich bohaterstwu, poświęceniu i ofierze. Cześć Ich pamięci!”

 

Galeria zdjęć: 

 

Relacje medialne:

https://www.radiomaryja.pl/informacje/zolnierze-niezlomni-zostali-upamietnieni-w-supraslu/

https://bialystok.tvp.pl/73717594/w-supraslu-powstal-pomnik-zolnierzy-niezlomnych

https://www.gov.pl/web/uw-podlaski/odsloniecie-tablicy-poswieconej-zolnierzom-niezlomnym-w-supraslu