3 czerwca 2018 roku (niedziela) wziąłem udział w poświęceniu i odsłonięciu obelisku upamiętniającego rotmistrza Witolda Pileckiego z okazji przypadającej w tym roku 70. rocznicy jego śmierci. Uroczystościom towarzyszyła uroczysta Mszą Świętą pod przewodnictwem Księdza Biskupa Tadeusza Bronakowskiego, która zakończyła się koncertem w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

W swoim wystąpieniu podziękowałem wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby ten pomnik powstał, ponieważ pamięć o bohaterach jest naszym obowiązkiem, a naród, który o nich zapomina, nie ma przyszłości.

Niech fakt poświęcenia i odsłonięcia pomnika rtm. Witolda Pileckiego przyczyni się do tego, byśmy w jubileuszowym roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości jeszcze bardziej poświęcili nasze serca, myśli i czyny suwerennej, niepodległej, Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.

Obelisk znajduje się u zbiegu ulic rtm. Witolda Pileckiego oraz Alei Legionów w Łomży. Opiekę nad monumentem sprawować będzie III Liceum Ogólnokształcące im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK oraz Szkoła Podstawowa nr 10 im. Jana Pawła II w Łomży.

70 lat temu, 25 maja 1948 roku władze komunistyczne wykonały wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Był on oficerem ZWZ-AK, w 1940 roku dobrowolnie poddał się wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie. W 1947 roku został aresztowany przez UB. Był torturowany i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji.

Do roku 1989 wszelkie informacje o dokonaniach i losie rtm. Pileckiego podlegały w PRL cenzurze. W 2006 roku Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego, a w 2013 roku awansowany do stopnia pułkownika.

W uroczystości odsłonięcia pomnika uczestniczył syn rotmistrza Andrzej Pilecki.

 

Relacje medialne:

https://www.4lomza.pl/index.php?wiad=49055

http://www.mylomza.pl/home/lomza/item/17872-%C5%82om%C5%BCa-obelisk-rotmistrza-witolda-pileckiego-ods%C5%82oni%C4%99ty-foto.html

http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/156078

Łomża: Odsłonięto obelisk rtm. Witolda Pileckiego [FOTO]