12 lipca 2023 roku (środa) uczestniczyłem w odsłonięciu Muru Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej oraz wmurowaniu kamienia węgielnego pod powstający Dom  Pamięci Obławy Augustowskiej w Augustowie.

Mur Pamięci przypomina o ofiarach Obławy Augustowskiej, widnieją na nim nazwiska osób, które dotąd zidentyfikować – 592 zamordowanych 78 lat temu. Jest też puste miejsce na następne tabliczki z nazwiskami – z nadzieją, że kolejne ofiary odzyskają swoją tożsamość. Obecnie na bazie tzw. „Domu Turka” powstaje Muzeum Obławy Augustowskiej. Remontowany i rozbudowywany budynek pełnił funkcję głównego ośrodka terroru faszystowskiego i komunistycznego w Augustowie i na Suwalszczyźnie, był miejscem tortur i brutalnych przesłuchań, miejscem cierpienia i śmierci żołnierzy Armii Krajowej, a także osób cywilnych. 

W swoim wystąpieniu powiedziałem m.in.: „W Obławie mieli swój udział nie tylko Rosjanie, ale także polscy komuniści, konfidenci, którzy zdradzili swoich rodaków. Do zbadania udziału polskich komunistów, ubeków, donosicieli, konfidentów, pepeerowców nie są potrzebne rosyjskie archiwa, dlatego będziemy apelować z panią Dyrektor Magdaleną Gawin do Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry o to, żeby prokuratorzy IPN wznowili śledztwo w tej sprawie, które zostało niedawno zawieszone. W Polsce musi być pełna wola wyjaśnienia tej sprawy, tak jak i wielu innych bolesnych spraw. Niestety, borykamy się wciąż z echami i pozostałościami postkomunizmu, który w różnych aspektach wciąż się jeszcze przejawia w polskiej rzeczywistości. Dom Pamięci Obławy Augustowskiej będzie to wielka nowa wartość, która będzie służyła przenoszeniu pamięci zbiorowej ku młodemu pokoleniu. Chodzi o to, by ta wiedza była poszerzana i nie miała w przyszłości białych plam i żeby była przekazywana młodzieży , młodemu pokoleniu i właśnie to miejsce poza gromadzeniem dokumentów, pamiątek, artefaktów będzie miało także wymiar edukacyjny w nowoczesnych formach. Będzie pomagało przekazywać wiedzę o Obławie Augustowskiej młodzieży, która tu będzie zapraszana. Jestem przekonany, że świadomy, zbiorowy patriotyzm wymaga wiedzy o dziejach własnego państwa i narodu, więc to dzieło będzie służyło też pogłębianiu patriotyzmu poprzez przypominanie, poszerzanie wiedzy o Obławie Augustowskiej mieszkańców naszego regionu i całej Polski, którzy będą tu przybywać. Powstające tutaj Muzeum Pamięci Obławy Augustowskiej w Augustowie jest możliwe dzięki polityce historycznej Prawa i Sprawiedliwości, bo przecież trzeba było wyasygnować na ten cel znaczące środki finansowe”.

W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele rodzin ofiar Obławy, organizacji patriotyczne, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Dera, Dyrektor Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego prof. Magdalena Gawin, Podlaski Konserwator Zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz, Starosta Augustowski Jarosław Szlaszyński, Starosta Suwalski Witold Kowalewski, Proboszcz Bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie Ksiądz Dziekan Wojciech Jabłoński oraz mieszkańcy Augustowa i Suwalszczyzny.

Uroczystość zwieńczyła Msza św. w intencji zamordowanych i ich rodzin w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie. Następnie odbyło się VII publiczne odczytywanie nazwisk Ofiar Obławy Augustowskiej „Przywróćmy Im twarze i imiona”.

 

Galeria zdjęć:

 

 

Relacje medialne:

https://dzieje.pl/wiadomosci/instytut-pileckiego-odslonil-mur-pamieci-ofiar-oblawy-augustowskiej-z-ich-nazwiskami

https://naszdziennik.pl/index.php/polska-kraj/279540,mur-pamieci-ofiar-oblawy-augustowskiej.html

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/228722

https://www.dziennikpowiatowy.pl/wiadomosci/13918,odsloniecie-i-poswiecenie-muru-pamieci-ofiar-oblawy-augustowskiej-video

https://www.youtube.com/watch?v=WNzkbhExJQg

https://augustow.naszemiasto.pl/mur-pamieci-z-blisko-600-nazwiskami-zamordowanych-w-lipcu/ar/c1-9390089