17 listopada 2023 roku (piątek) uczestniczyłem w uroczystej odprawie służbowej z okazji okręgowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości zorganizowanej przez Dyrektora Aresztu Śledczego w Suwałkach oraz Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Olsztynie.

Kilkudziesięciu funkcjonariuszy Służby Więziennej zostało uhonorowanych Brązowymi Krzyżami Zasługi, awansami na wyższe stopnie służbowe oraz odznaczeniami za zasługi dla więziennictwa. Podczas uroczystości została również ogłoszona nominacja mjr Marka Sowulewskiego na Zastępcę Dyrektora Aresztu Śledczego w Suwałkach. 

Podczas uroczystości powiedziałem m.in.: „Dziękuję Dyrektorowi Okręgowemu Służby Więziennej w Olsztynie oraz Dyrektorowi Aresztu Śledczego w Suwałkach za zorganizowanie tej uroczystości, mimo iż Narodowe Święto Niepodległości obchodziliśmy kilka dni temu. Niepodległości nie odzyskaliśmy jednego dnia, był to długi proces. Pamięć o niepodległej Polsce przetrwała dzięki zrywom niepodległościowym, powstaniom, dzięki próbom odzyskania niepodległości – zarówno tym z bronią w ręku, jak i tym polegającym na wzmacnianiu polskiej gospodarki, potencjału ekonomicznego. Głównie jednak było to możliwe dzięki patriotyzmowi, który był głęboko zakorzeniony w umysłach i sercach Polaków. Polacy to naród dumny, który „nigdy nie ugiął wolnych szyi do łańcucha” i właśnie dzięki temu mógł odzyskać niepodległość. Trzeba dzisiaj powiedzieć, ze względu na czas w którym żyjemy, a jesteśmy na zakręcie historii, że będziemy bronić za każdą cenę naszej suwerenności, tak ciężko przez naszych przodków zdobytej. Trzeba dzisiaj wyciągać wnioski z naszej historii. Powinna być ona dla nas przestrogą. Polska była niegdyś jako pierwsza Rzeczpospolita państwem potężnym, państwem, które dyktowało to, co działo się w Europie – bez naszej zgody i woli nic w Europie nie mogło się wydarzyć. A jednak to państwo upadło na tak długi czas. Pokazuje to, że można, będąc wielką potęgą, stracić niepodległość, a potem bardzo trudno ją odzyskać. Wyciągajmy z tego wnioski, budujmy siłę naszego patriotyzmu, bo dzisiaj bardzo ważne jest to, żebyśmy czuli się dumni z tego, że jesteśmy Polakami. Jeszcze raz dziękuję za zorganizowanie tej uroczystości. Gratuluję również wszystkim, którzy otrzymali dzisiaj awanse na wyższe stopnie służbowe w poszczególnych korpusach Służby Więziennej, którzy zostali odznaczeni odznaczeniami państwowymi i resortowymi. Jesteście, tak jak inne służby mundurowe, bardzo potrzebni niepodległemu państwu. Wszystkim za to, że tak sumiennie, wzorowo wypełniacie swoje obowiązki, serdecznie dziękuję”.

 

Galeria zdjęć:

 

Relacje medialne:

Odznaczenia i awanse. Uroczysta odprawa funkcjonariuszy Aresztu Śledczego z okazji Święta Niepodległości

Uroczysta odprawa Aresztu Śledczego w Suwałkach