13 listopada 2022 roku (niedziela) uczestniczyłem wraz z małżonką w uroczystościach Narodowego Święta Niepodległości w Lipsku (powiat augustowski). Obchody odbyły się przed obeliskiem upamiętniającym pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego w Lipsku w 1920 roku.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w Kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Anielskiej. Później uczestnicy obchodów zgromadzili się pod odsłoniętym niedawno obeliskiem, który upamiętnia pobyt w Lipsku Marszałka Józefa Piłsudskiego podczas wojny polsko- bolszewickiej 1920 roku tuż przed Bitwą Niemeńską. Żołnierze 14 Suwalskiego Pułku Przeciwpancernego oddali salwę honorową z okazji Dnia Niepodległości, która została poprzedzona Apelem Pamięci. Delegacje uczestników uroczystości złożyły pod obeliskiem kwiaty. Ostatnią częścią obchodów był patriotyczny program uczniów Szkoły Podstawowej w Lipsku oraz chóru „Cantabile” w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury.

W swoim wystąpieniu powiedziałem m.in.: „ Dziękuję Państwu, tak licznie zgromadzonym za udział, w tej uroczystości, za to, że nas tutaj jest tylu, to świadectwo patriotyzmu. Zawsze udział w uroczystościach niepodległościowych jest świadectwem przywiązania do naszej Ojczyzny, jest manifestacją patriotyzmu. Ale sama obecność to jeszcze za mało, trzeba jeszcze podejmować refleksję związaną z tym, jakie daty przywołujemy i czego nas w konkretnych przypadkach uczy historia, do której nawiązujemy. Trzeba dzisiaj powiedzieć na pewno jedno: niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze, tego uczy nas cała polska historia, uczą nas całe nasze dzieje, ale w tym sformułowaniu, które nie może być tylko frazą do przemówień, tkwi także przestroga na przyszłość. I Rzeczpospolita była potężnym państwem przez parę wieków, a jednak upadła, na prawie 150 lat, licząc okres do odzyskania niepodległości od pierwszego rozbioru.

Polska straciła niepodległość nie tylko z powodu apetytów i zaborczej agresji sąsiednich mocarstw, ale także dlatego, że były popełniane wielkie błędy wewnętrzne, a jednym z nich był brak jedności w obronie polskich interesów. Dzisiaj dużo mówimy o jedności, i słusznie – powinniśmy tę ideę jednoczenia się we wspólnocie narodowej uczynić ważnym zadaniem, każdy dla siebie i wszyscy razem. Dzisiejsza okoliczność rocznicowa dowodzi, że Polacy nigdy nie pogodzili się z utratą niepodległości, ile razy ją traciliśmy. Ostatecznie ją odzyskiwaliśmy, ale chodzi przecież o to, aby nie były konieczne ofiary, walki, powstania i cierpienie, żebyśmy zawsze już mogli w pieśni „Boże, coś Polskę…” śpiewać słowa: „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie”, a nigdy już nie być zmuszonym do śpiewania słów: „Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie”. To od nas zależy, od naszych postaw, od naszej służby Polsce. Polskość to nie jest nienormalność i powód do kompleksów, lecz tytuł do dumy. Warto być Polakiem. Niech żyje wolna, niepodległa i suwerenna najjaśniejsza Rzeczpospolita!”.

Organizatorami uroczystości byli : Burmistrz Lipska Lech Łępicki, Proboszcz Parafii pw. Matki Boskiej Anielskiej ks. Waldemar Sawicki, Dowódca 14 Suwalskiego Pułku Przeciwpancernego im. Marsz Józefa Piłsudskiego płk Krzysztof Świderski i Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Suwałkach ppłk Jarosław Kowalewski. Miałem zaszczyt sprawować patronat honorowy nad lipskimi obchodami Święta Niepodległości.

 

Galeria zdjęć:

Relacje medialne:

https://isokolka.eu/lipsk/47544-uroczystosci-z-oprawa-wojskowa-odbyly-sie-w-lipsku-wideo-foto

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/220244