24 lipca 2022 roku (niedziela) uczestniczyłem w obchodach Święta 1. Pułku Ułanów Krechowieckich im. płk. Bolesława Mościckiego, które odbywały się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Augustowie. Święto obchodzone było wyjątkowo uroczyście, ponieważ przypadło w 105. rocznicę Bitwy pod Krechowcami.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w Kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Augustowie z udziałem Wojewody Podlaskiego Bohdana Paszkowskiego, Starosty Augustowskiego Jarosława Szlaszyńskiego, Wicestarosty Dariusza Szkiłądzia, przedstawicieli różnych formacji wojskowych oraz mieszkańców, turystów i gości. Następnie na placu przed Kościołem odbyły się oficjalne uroczystości, apel pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy 1 Pułku Ułanów Krechowieckich i pod pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej, przemówienia okolicznościowe, wręczenie odznaczeń, wyróżnień i odznak.

W swoim wystąpieniu mówiłem o roli i znaczeniu kultywowania tradycji wojskowych jako podstawie współczesnego patriotyzmu:

„Ważne jest wzmacnianie polskiej armii w ramach gwarancji obronnych w ramach NATO, ale najważniejszą wartością, na którą opiera się bezpieczeństwo jest patriotyzm Polaków. Tradycja i jej kultywowanie, wiedza o przeszłości, walkach o niepodległość prowadzonych przez formacje wojskowe, to jest jeden z ważniejszych elementów i podstaw patriotyzmu. Niepodległości trzeba zawsze bronić, a broniliśmy jej bądź walczyliśmy o jej odzyskanie wielokrotnie w naszych dziejach. Dzisiaj, patrząc na współczesne zagrożenia, można powiedzieć, że najważniejsze jest umacnianie siły obronnej polskiej armii.”

Obchodom w Augustowie towarzyszył pokaz sprzętu wojskowego oraz sprawności żołnierzy.

Galeria zdjęć:

 

Relacje medialne:

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/216516

https://www.gov.pl/web/uw-podlaski/swieto-1-pulku-ulanow-krechowieckich