11 listopada 2016 roku w Augustowie odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się w Bazylice Mniejszej p.w. Najświętszego Serca Jezusowego,gdzie pod przewodnictwem Księdza Biskupa Ordynariusza Diecezji Ełckiej Jerzego Mazura odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny z udziałem kompanii reprezentacyjnych Wojska Polskiego,Policji,Straży Granicznej,Państwowej Straży Pożarnej oraz licznie zgromadzonych pocztów sztandarowych. Po jej zakończeniu uczestnicy uroczystości przemaszerowali na Rynek Zygmunta Augusta,gdzie przy pomniku "Tym,którzy oddali swe życie za wolną i sprawiedliwą Ojczyznę" odbyła się dalsza część obchodów. Nastąpiło uroczyste podniesienie flagi,odśpiewanie hymnu państwowego,odczytano Apel Pamięci. W asyście szefów służb mundurowych województwa podlaskiego złożyłem kwiaty pod pomnikiem poświęconym bohaterom naszej wolności. 

W swoim wystąpieniu podkreśliłem,że 11 listopada to dla Polaków dzień wielkiego święta i dumy. Dzisiaj,mimo że żyjemy w wolnym,suwerennym państwie,wciąż musimy pamiętać o tym,że powinniśmy stale pracować dla Niepodległej Polski. Historia naszego kraju uczy,że polskie problemy,nawet te najtrudniejsze,powinny być rozwiązywane wewnątrz państwa. Niestety obecnie,podobnie jak za czasów I Rzeczypospolitej,obserwujemy,że niektórzy zwracają się do innych państw czy struktur w oczekiwaniu na ingerencję w sprawy Polski. Takie postawy są antypatriotyczne. Niech naszym celem realizowanym na co dzień będzie przysporzenie powodów do wielkiej dumy całej naszej wspólnoty narodowej,że polskie sprawy idą w dobrym kierunku. 

Po oficjalnej części obchodów na terenie plaży przy augustowskim amfiteatrze odbył się Bieg Niepodległości o Puchar Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. W zawodach wzięli udział reprezentanci służb mundurowych oraz młodzież podlaskich szkół ponadgimnazjalnych,w tym uczniowie klas mundurowych. Wspólnie z Małżonką wręczyłem nagrody zwycięzcom biegu. Atrakcją dla mieszkańców była prezentacja sprzętu i wyposażenia,jakimi dysponują służby mundurowe,jak również stoisko promujące Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa,gdzie mogli oni zasięgnąć informacji na temat korzystania z nowego narzędzia informatycznego Policji.

Relacje medialne:

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto