1 marca 2023 roku (środa) uczestniczyłem w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych Bohaterów zorganizowane przez Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej przy wsparciu innych podmiotów. Miałem zaszczyt sprawować nad nimi patronat honorowy.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 roku przez Sejm dzięki inicjatywie śp. Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego i determinacji Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. Tegoroczne obchody zostały zorganizowane po raz trzynasty.

Uroczystości rozpoczęły się modlitwą w intencji Ojczyzny w Konkatedrze pw. św. Aleksandra w Suwałkach. Na początku historyk dr Jarosław Schabieński przedstawił historię powojennego antykomunistycznego podziemia. Po modlitwie uczestnicy obchodów przemaszerowali pod pomnik 41. Pułku Piechoty Armii Krajowej, gdzie miało miejsce wciągnięcie Flagi Państwowej na maszt oraz odśpiewanie Hymnu Narodowego. Uczestniczyliśmy w Apelu Pamięci i Salwie Honorowej w wykonaniu żołnierzy 14. Suwalskiego Pułku Przeciwpancernego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. 

Do uczestników uroczystości powiedziałem m.in.: Żołnierze Niezłomni podjęli walkę o prawdziwą niepodległość Polski nie godząc się na nową, narzuconą Polsce po II wojnie światowej sowiecką okupację. Ich heroiczna walka trwała osiemnaście lat, bo ostatni żołnierz antykomunistycznego podziemia Józef Franczak ps. „Lalek” zginął w 1963 roku. Można więc powiedzieć, że Żołnierze Niezłomni, zabijani, mordowani i wyklęci przez sowieckich i polskich komunistów walczyli tyle, ile trwa okres życia młodego człowieka od urodzenia do matury. Byli Oni skazani na wieczną niepamięć. Zmowa milczenia na Ich temat trwała przez cały okres PRL, ale i w wolnej już i suwerennej III Rzeczypospolitej trzeba było długo czekać na przywrócenie należnego im szacunku i uznania za bohaterów, którzy ginęli za Polskę i dobrze przysłużyli się Jej niepodległości. Żołnierze Wyklęci nie wygrali swojej walki bezpośrednio, ale odnieśli za grobem zwycięstwo, jak nie raz było w dziejach, bo nie raz Polacy, nasi przodkowie walczyli, przegrywali powstania, zrywy niepodległościowe, ale potem po latach odnosili zwycięstwo. To zwycięstwo jest co najmniej podwójne. Po pierwsze mamy wolną Polskę, kraj niepodległy i suwerenny. Po drugie odnieśli zwycięstwo w pamięci zbiorowej Polaków, bo po latach milczenia, po latach skazywania na niepamięć, jednak o Żołnierzach Wyklętych, Żołnierzach Niezłomnych pamiętamy, oddajemy Im cześć i traktujemy ich tak jak należy z wielkimi honorami, bo dobrze zasłużyli się Polsce”.

W obchodach licznie uczestniczyli: harcerze, młodzież, uczniowie klas mundurowych, poczty sztandarowe wojsko, policja, funkcjonariusze celno-skarbowi, samorządowcy oraz mieszkańcy Suwałk i powiatu suwalskiego, augustowskiego, sejneńskiego i sokólskiego. W uroczystości wzięło udział ponad 20 pocztów sztandarowych. 

List z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2023

 

Galeria zdjęć:

 

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/66927765/niezlomni-lipcowi-wykleci

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki/id/223910

https://suwalki.naszemiasto.pl/w-suwalkach-uczczono-dzien-pamieci-zolnierzy-wykletych/ga/c1-9229141/zd/79911947

Hołd Żołnierzom Wyklętym

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Galeria zdjęć

https://www.suwalki.info/wiadomosci/z-zycia-miasta/dzien-pamieci-o-zolnierzach-wykletych