1 marca 2012 roku odbyły się w Białymstoku,zorganizowane po raz drugi,obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień 1 marca został ustanowiony przez Sejm RP 26 lutego 2010 roku zgodnie z wolą śp. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych i świętem państwowym. Tegoroczne uroczystości w Białymstoku obejmowały mszę świętą w katedrze p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny,złożenie kwiatów pod pomnikiem Armii Krajowej przy ul. Jana Kilińskiego oraz spotkanie w Aula Magna Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku,podczas którego oddano hołd żołnierzom wyklętym i wręczono Im lub Ich Rodzinom specjalne ryngrafy.

Poseł Jarosław Zieliński w swoim przemówieniu dokonał surowej oceny ponad dwudziestu lat niepodległej III Rzeczypospolitej,która nie potrafiła dotąd zadbać o sprawiedliwą prawdę historyczną na temat walki powojennego antykomunistycznego podziemia,niezłomnej postawy w walce o prawdziwą,a nie pozorowaną wolność i niepodległość naszej ojczyzny oraz przywrócenie pamięci i należnej czci bohaterom organizacji niepodległościowych – Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość,Narodowego Zjednoczenia Wojskowego,Narodowych Sił Zbrojnych,Konspiracyjnego Wojska Polskiego,Ruchu Oporu Armii Krajowej oraz setek mniejszych organizacji i oddziałów,które stanęły do walki z sowiecką okupacją i zapisały jedną z najbardziej bohaterskich,ale i najbardziej tragicznych kart naszej współczesnej historii. Jarosław Zieliński stwierdził,że odwaga i poświęcenie żołnierzy wyklętych powinny stać się fundamentem budowy niepodległej Rzeczypospolitej po odzyskaniu suwerenności w 1989 roku. Tak się jednak nie stało,a ostatnim tego smutnym dowodem jest fakt,że w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej został zablokowany projekt uchwały Prawa i Sprawiedliwości w sprawie upamiętnienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zaproponowany przez Klub PiS do przyjęcia przez Parlament w dniu 1 marca 2012 roku.

W związku z Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych stosowną uchwałę przyjął Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości. (zobacz tekst uchwały).