22 września 2019 roku (niedziela) uczestniczyłem w obchodach 99. rocznicy Bitwy Niemeńskiej w Sokółce. Rozpoczęły się one uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych w Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce.

Podczas uroczystości odczytałem list, jaki skierował Prezydent RP Andrzej Duda do organizatorów i uczestników z okazji 99. rocznicy Bitwy Niemeńskiej obejmując obchody Patronatem Narodowym. Prezydent podkreślił w nim, że Bitwa Warszawska oraz Bitwa Niemeńska razem zadecydowały nie tylko o obronie niepodległej Rzeczypospolitej, obronie suwerenności naszej Ojczyzny, ale także o granicach II Rzeczypospolitej.

W swoim wystąpieniu zwróciłem uwagę, że tegoroczne obchody są wstępem do 100. rocznicy Bitwy Niemeńskiej, która odbędzie się za rok, a decyzja o wyjątkowej oprawie obecnych uroczystości została podjęta również dlatego, że ta ważna bitwa w dziejach Polski wciąż nie jest wystarczająco znana i doceniana:

Chcemy, żeby Polska zawsze była państwem suwerennym, bezpiecznym i niepodległym i właśnie tymi działaniami w sferze pamięci powinniśmy się do tego przyczynić, powinniśmy wszyscy, każdy na swoim stanowisku, miejscu służby pracować dla Polski, aby się rozwijała i mogła optymistycznie patrzeć w naszą wspólną, narodową przyszłość. 

Podczas uroczystości odbył się apel pamięci, a żołnierze z 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego oddali salwę honorową. Przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego swój finał miała VI Sztafeta Niepodległości. Obchody zakończyła defilada żołnierzy oraz służb mundurowych.

 

Relacje medialne:

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/173906

https://bialystok.tvp.pl/44503013/99-rocznica-bitwy-niemenskiej-uroczystosci-w-sokolce

https://isokolka.eu/sokolka/30580-obchodow-rocznicy-bitwy-niemenskiej-z-taka-pompa-jeszcze-w-sokolce-nie-bylo-wideo-foto