4 sierpnia 2019 roku (niedziela) na Placu Hetmana Stefana Czarnieckiego w Tykocinie uczestniczyłem w obchodach święta Policji powiatu białostockiego, sokólskiego oraz monieckiego, podczas których wręczyłem funkcjonariuszom medale, odznaczenia i akty mianowania na wyższe stopnie służbowe.

Podziękowałem policjantom za i ich profesjonalną, pełną zaangażowania służbę, dzięki której wyniki działań formacji i zaufanie społeczeństwa do niej są najlepsze od wielu lat. Nawiązałem również do etosu, który charakteryzował powołaną 100 lat temu Policję Państwową i funkcjonariuszy okresu międzywojennego.

W jubileuszowym roku 100-lecia powstania Policji Państwowej odwołujemy się do jej etosu. Dzisiejsza Policja, bez której nie wyobrażamy sobie nowoczesnego, bezpiecznego państwa prawa powinna czerpać z tego dorobku.

Obchody uświetniła defilada w wykonaniu Kompanii Honorowej wystawionej przez Oddział Prewencji Policji w Białymstoku, Komendy Powiatowej Policji w Sokółce i w Mońkach, Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Głównej Policji oraz pododdziału funkcjonariuszy odznaczanych i mianowanych.

Otwarcie posterunku Policji w Tykocinie

Uroczystość została połączona z otwarciem posterunku Policji, który przestał funkcjonować w 2015 roku, a więc w okresie rządów koalicji PO-PSL, która zamknęła wówczas w całej Polsce ponad połowę z wszystkich istniejących posterunków (w województwie podlaskim zlikwidowano 17 posterunków).

Zaznaczyłem, że podczas przeprowadzonych na początku 2016 roku w całym kraju konsultacji społecznych głównym postulatem mieszkańców było odtworzenie posterunków. W Tykocinie również społeczeństwo i władze samorządowe wskazywały na potrzebę przywrócenia placówki. Podkreśliłem, że ponad 100 posterunków zostało już reaktywowanych, a ten w Tykocinie jest jedenastym odtworzonym w województwie podlaskim. Otwierane będą kolejne, m. in. w Sokołach w powiecie wysokomazowieckim czy w Raczkach w powiecie suwalskim, gdzie budowane są dla nich nowe obiekty.

Obecność Policji blisko ludzi sama w sobie ma wartość, a posterunek, policjanci blisko mieszkańców to także lepsze rozpoznanie zagrożeń, szybsze reagowanie. Nie ma wątpliwości, że to dobrze służy bezpieczeństwu.

W jednostce będzie pełnić służbę 5 funkcjonariuszy. Swoim zasięgiem obejmuje ona miasto i gminę Tykocin oraz gminę Zawady.

 

Relacje medialne:

https://wspolczesna.pl/otwarciu-posterunku-policji-w-tykocinie-towarzyszyly-uroczystosci-zwiazane-z-obchodami-100lecia-policji-byla-pompa/ar/c1-14325447

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/172186

https://isokolka.eu/sokolka/29998-odznaczenia-i-awanse-dla-sokolskich-funkcjonariuszy-foto

http://bialystok.policja.gov.pl/po2/aktualnosci/59400,REGIONALNE-OBCHODY-100-ROCZNICY-POWSTANIA-POLICJI-W-BIALYMSTOKU.html