20 września 2020 roku (niedziela) uczestniczyłem wraz z Małżonką w uroczystych obchodach 100. rocznicy Wiktorii Niemeńskiej w Berżnikach (powiat sejneński).

Na cmentarzu parafialnym, przy Pomniku poświęconym bohaterom Bitwy Niemeńskiej, została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa Ełckiego Jerzego Mazura, który poświęcił również sztandar nadany sejneńskiemu oddziałowi Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej. Uroczystości obejmowały przemówienia okolicznościowe, Apel Pamięci, salwę honorową oraz złożenie kwiatów pod Pomnikiem Bitwy Niemeńskiej.

Podczas swojego wystąpienia podkreśliłem fakt, że bitwa ta jest wciąż zbyt mało znanym wydarzeniem naszej historii. W województwie podlaskim rocznice obchodzone są w Sokółce, na Ziemi Sokólskiej i Sejneńskiej, i to jest niezwykle cenne, ale wiktoria ta zasługuje na to, aby miały one charakter ogólnopolski.

Bitwa Niemeńska była równie ważna jak Bitwa Warszawska w wojnie polsko –bolszewickiej i zasługuję na to, by stanowić istotny element świadomości zbiorowej Polaków. Bitwa Warszawska zatrzymała bolszewików w marszu na Warszawę i na Zachód Europy, a Bitwa Niemeńska spowodowała ostateczną klęskę Armii Czerwonej, dzięki temu obroniliśmy naszą niepodległość i można było wytyczyć wschodnią granicę II Rzeczpospolitejpowiedziałem m.in. w swoim wystąpieniu.

Bitwa nad Niemnem trwała od 20 do 26 września. Jednym z jej epizodów był bój sejneński z Litwinami 22 i 23 września 1920 roku w okolicach Berżnik i Sejn.

 

Relacje medialne:

https://www.gov.pl/web/uw-podlaski/obchody-100-rocznicy-bitwy-niemenskiej-w-berznikach

https://bialystok.tvp.pl/49954482/obchody-100-rocznicy-bitwy-niemenskiej-w-berznikach

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/189570

https://www.wnp.pl/parlamentarny/spoleczenstwo/podlaskie-obchody-100-rocznicy-bitwy-niemenskiej-w-berznikach,97274.html

https://dzieje.pl/wiadomosci/obchody-100-rocznicy-bitwy-niemenskiej-w-berznikach

https://www.niedziela.pl/artykul/58453/Podlaskie-Obchody-100-rocznicy-Bitwy

https://brandsit.pl/obchody-100-rocznicy-bitwy-niemenskiej-w-berznikach/

https://twoje-miasto.pl/art-kraj/obchody-100-rocznicy-bitwy-niemenskiej-i152934