26 września 2020 roku (sobota) uczestniczyłem w obchodach 100. rocznicy Bitwy Niemeńskiej w Nowym Dworze (powiat sokólski) połączonych z uroczystościami upamiętnienia żołnierzy, którzy polegli w okolicach Nowego Dworu w wojnie polsko–bolszewickiej w 1920 roku.

Uroczystości rozpoczęły się od Apelu Pamięci, a następnie złożenia kwiatów na grobach 13 Żołnierzy Wojska Polskiego poległych w Bitwie Niemeńskiej w czasie wojny polsko – bolszewickiej w 1920 roku pod Nowym Dworem. Było to świadectwo pamięci i oddanie hołdu Bohaterom, którzy toczyli krwawe boje z armią bolszewicką w obronie Ojczyzny. Następnie została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz poległych w Bitwie Niemeńskiej, której przewodniczył Ksiądz Proboszcz Jan Trochim z Parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Nowym Dworze. Nabożeństwo odbyło się przy cmentarzu katolickim w Nowym Dworze, gdzie znajdują się groby 13 żołnierzy poległych w Bitwie Niemeńskiej. Po Mszy Św. w parku nowodworskim miały miejsce wystąpienia okolicznościowe zaproszonych gości.

W swoim wystąpieniu powiedziałem m.in.: Dzisiaj przywołujemy podczas tych uroczystości w Nowym Dworze wydarzenia sprzed 100 lat. Dziennikarze pytali, dlaczego Nowy Dwór obchodzi 100-lcie Bitwy Niemeńskiej? Wydaje się to oczywiste, po pierwsze dlatego, że Nowy Dwór jest patriotyczny i pamięta o Bohaterach, o tych, którzy walczyli o niepodległość Ojczyzny, a dowody patriotyzmu mieszkańcy Nowego Dworu dają wielokrotnie, także współcześnie. Po drugie na cmentarzu w Nowym Dworze spoczywa 13 Bohaterów Bitwy Niemeńskiej z września 1920 roku. Zginęli oni w bitwie, która toczyła się na tym terenie. Była to bitwa niezwykle ważna, która przesądziła o losach całej wojny polsko – bolszewickiej z 1920 roku.

Miejmy tę świadomość, jak ważna była Bitwa Niemeńska, druga po Warszawskiej (…) Dziś oddajemy hołd Bohaterom, oddajemy im cześć i wyrażamy wdzięczność za obronę niepodległości naszej Ojczyzny. Chcę wyrazić podziękowanie tym, którzy tutaj, na tej patriotycznej ziemi nowodworskiej pamiętają o tamtych wydarzeniach, o Bohaterach, o naszych przodkach. Dziękuję wszystkim za kultywowanie tej pamięcipowiedziałem.

W wypowiedzi dla mediów podkreśliłem: Dzisiaj obchodzimy okrągły jubileusz 100-lecia Bitwy Niemeńskiej. Wiedza o tej bitwie nie jest powszechna. W tym roku mówi się o niej więcej, to dobrze, bo wiedza o niej będzie bardziej rozległa, głębsza, więcej osób się o niej dowie i myślę, że w kolejnych latach będzie można mówić o dużo większej świadomości wagi tamtych wydarzeń historycznych niż to miało miejsce dotąd.

Bitwa Niemeńska była decydującą bitwą wojny polsko – bolszewickiej 1920 roku, stoczona w dniach 20–26 września. Był to drugi zasadniczy sukces militarny Wojska Polskiego w kontrofensywie przeciw Armii Czerwonej po Bitwie Warszawskiej. Walki toczyły się m.in w okolicach Nowego Dworu i Kuźnicy w powiecie sokólskim.

Uroczystości uświetnił występu zespołu „Bystry” z Augustowa, wystawy pojazdów zabytkowych Stowarzyszenia „Meteo” oraz stoiska z kuchnią polową.

 

Relacje medialne:

 

http://sokolka-powiat.pl/2020/09/26/uroczystosci-w-nowym-dworze/

https://isokolka.eu/nowy-dwor/35461-prelekcja-msza-i-koncert-obchody-100-rocznicy-bitwy-niemenskiej-w-nowym-dworze-wideo-foto

https://bialystok.tvp.pl/50055432/pamiec-o-bohaterach

https://www.youtube.com/watch?v=Fv2A-7k1HSA

https://wrotapodlasia.pl/pl/region_i_gospodarka/wiadomosci/historia/obchody-100-rocznicy-bitwy-niemenskiej-w-nowym-dworze.html