30 lipca 2020 roku (czwartek) uczestniczyłem w uroczystym otwarciu odtworzonego Posterunku Policji w Słobódce (gmina Szypliszki, powiat suwalski).

Posterunek Policji w Szypliszkach został zlikwidowany w 2013 roku w okresie rządów PO-PSL. W latach 2008-2015 zlikwidowano w całej Polsce ponad połowę posterunków. Zamknięto ich 418 spośród istniejących 815. W województwie podlaskim zlikwidowanych zostało w tamtym okresie 17 posterunków.

 Od 2016 roku zgodnie z programem Prawa i Sprawiedliwości trwa proces przywracania posterunków Policji. W całym kraju odtworzonych zostało już sto kilkadziesiąt, a posterunek w gminie Szypliszki (w Słobódce) jest 15. uruchamianym na nowo posterunkiem Policji w województwie podlaskim, a 3. (po Bakałarzewie i Raczkach) w powiecie suwalskim. Posterunek Policji w Słobódce (podobnie jak posterunek Policji w Raczkach) został zlokalizowany w nowo wybudowanym w tym celu obiekcie.

W swoim wystąpieniu przypomniałem, że przywracanie posterunków Policji w mniejszych miejscowościach jest konsekwentną realizacją programu rządu Prawa i Sprawiedliwości i powszechnych oczekiwań społecznych wyrażanych przez społeczności lokalne podczas wielu, przeprowadzonych zwłaszcza w 2016 roku, konsultacji. W latach 2015-2019, nadzorując jako Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji m. in. polską Policję podejmowałem wysiłki, aby Policja była „blisko ludzi i dla ludzi” dewiza ta, co jest dla mnie powodem do satysfakcji, weszła do powszechnego obiegu i stała się ważnym komponentem koncepcji zadań i funkcjonowania Policji. Ma ona dwa wymiary. Pierwszym z nich jest właściwe rozpoznanie zagrożeń i problemów związanych z bezpieczeństwem, drugim – obecność Policji nie tylko w miastach, ale i w mniejszych miejscowościach. Służą temu: Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, położenie nacisku na prewencyjną funkcję Policji, zwiększenie roli dzielnicowych czy właśnie odtwarzanie posterunków Policji. 

Budowa nowego obiektu posterunku Policji w Słobódce trwała niecały rok (od września 2019 roku do lipca 2020 roku) i była możliwa dzięki środkom finansowym pochodzącym z Programu modernizacji służb mundurowych w latach 2017-2020, przygotowanego przez MSWiA pod moim kierunkiem i uchwalonego  przez większość parlamentarną.

Wraz z Komendantem Wojewódzkim Policji w Białymstoku nadinsp. Robertem Szewcem, Komendantem Miejskim Policji w Suwałkach podinsp. Bartoszem Lorencem i Sekretarzem Gminy Szypliszki dr Romanem Waldemarem Rynkowskim przekazałem na ręce kierownika posterunku Policji w Słobódce asp. sztab. Artura Kordowskiego symboliczny klucz do obiektu nowej jednostki Policji.

 

Relacje medialne:

https://www.bstok.pl/uroczyste-otwarcie-nowego-posterunku-policji-w-slobodce/

http://www.powiat.suwalski.pl/kat/aktualnosci/otwarcie-posterunku-policji-w-slobodce

https://radio5.com.pl/policjanci-ze-slobodki-maja-nowy-posterunek/

https://kuriersuwalski.pl/suwalki/nasygnale/5000-otwarto-posterunek-policji-w-slobodce-zdjecia

https://www.wirtualnesuwalki.pl/wiadomosci/1647,nowy-posterunek-policji-w-gminie-szypliszki

https://akadera.bialystok.pl/slobodka-nowy-posterunek-policji-juz-otwarty/

https://www.suwalki24.pl/article/1,w-slobodce-otwarto-posterunek-policji-sluzbe-pelni-w-nim-pieciu-policjantow-zdjecia