27 maja 2021 roku (czwartek) uczestniczyłem w uroczystym otwarciu nowo wybudowanego mostu w miejscowości Jagłowo na rzece Biebrza wraz z rozbudową drogi powiatowej Dębowo – Jagłowo (gmina Sztabin, powiat augustowski).

Długo oczekiwana inwestycja polegająca na rozbiórce istniejącego, mocno wyeksploatowanego i  budowie nowego mostu przez rzekę Biebrza w miejscowości Jagłowo wraz z rozbudową drogi powiatowej Dębowo – Jagłowo była możliwa dzięki współpracy rządu i samorządu terytorialnego. Jej całkowity koszt wyniósł 7,52 mln zł, z czego połowa została sfinansowana przez budżet państwa w  ramach Rządowego Funduszu Budowy  Dróg Samorządowych (obecna nazwa programu:  Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg). Na drugą połowę kosztów inwestycji złożyły się środki Starostwa Powiatu Augustowskiego (2,36 mln zł), Samorządu Województwa Podlaskiego ( 700 tys. zł) oraz środki Gminy Sztabin (700 tys. zł).

„Inwestycja ta jest kolejnym dowodem, że razem można więcej powiedziałem w swoim wystąpieniu. Na ten nowy most długo czekali mieszkańcy okolicznych miejscowości i turyści. Jego budowa była możliwa dzięki współpracy Rządu i wszystkich szczebli samorządu terytorialnego – województwa, powiatu i gminy. Istnieją wciąż duże potrzeby w zakresie budowy i modernizacji dróg lokalnych. Nadrabiamy wieloletnie opóźnienia dzięki wsparciu, jakiego samorządom w ostatnich latach udziela budżet państwa. Gminy i powiaty dysponują zbyt małymi dochodami, aby takie zadania udźwignąć samodzielnie. Nowy most, na którym się znajdujemy, jest nowoczesny i będzie bezpieczny dla jego użytkowników. Jego nośność wzrosła z 8  do 50 ton.

Szczególne jego znaczenie ujawnia się podczas sytuacji kryzysowych. Pamiętamy niedawny pożar w  dolinie Biebrzy. W takich sytuacjach potrzebny jest ciężki sprzęt ratowniczy Straży Pożarnej i innych służb. Muszą być zapewnione warunki do jego sprawnego i bezpiecznego przejazdu przez rzekę.”

W uroczystości otwarcia mostu uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkańcy Jagłowa i innych sąsiednich miejscowości, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, członek Zarządu Województwa Podlaskiego Wiesława Burnos, Wicestarosta Augustowski Dariusz Szkiłądź, Wójt Gminy Sztabin Jarosław Karp i inni zaproszeni goście reprezentujący instytucje publiczne Województwa, Powiatu i  Gminy.

Relacje medialne:

Nowy most

https://augustow.naszemiasto.pl/nowy-most-na-biebrzy-gm-sztabin-oficjalnie-otwarty-zdjecia/ar/c1-8298772

https://bialystok.tvp.pl/54035519/w-jaglowie-kolo-sztabina-uroczyscie-otwarto-nowy-most

http://www.augustowski.home.pl/2021/05/28/nowy-most-w-jaglowie/

https://wrotapodlasia.pl/pl/region_i_gospodarka/wiadomosci/region/otwarcie-nowo-wybudowanego-mostu-w-jaglowie.html

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/200343