W dniach 13-15 września 2019 roku wziąłem udział w uroczystym przekazaniu samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek OSP w Ostrożnem (gmina Szumowo, powiat zambrowski), Rajgrodzie (powiat grajewski) i Drydze (gmina Suchowola, powiat sokólski).

Podkreśliłem, że rząd Prawa i Sprawiedliwości kieruje do strażaków ochotników największe wsparcie w historii:

Jednostki ochotniczych straży pożarnych zostały po raz pierwszy włączone do programu modernizacji służb mundurowych. Z kwoty 9 mld 200 mln zł przeznaczonej na wszystkie służby, 501 mln otrzymują w ciągu czterech lat jednostki OSP, a to wszystko po to, żeby było bezpiecznie.

Dodałem, że obecnie jest coraz więcej źródeł wsparcia dla OSP, a jednym z nich jest projekt dofinansowania działalności społecznej jednostek OSP. Środki można pozyskać na działania oświatowo-kulturalne, na przedsięwzięcia sportowe i związane z propagowaniem zasad pierwszej pomocy.

Podziękowałem druhom ochotnikom ciągłe, całodobowe czuwanie nad bezpieczeństwem mieszkańców, podkreślając, że ich aktywność, obok bezpośredniego ratowania ludzkiego życia, zdrowia i mienia, służy także wzmacnianiu obywatelskiej wrażliwości, społecznego zaangażowania i powszechnej kultury bezpieczeństwa.

W tym roku do jednostek OSP w całej Polsce trafi rekordowa liczba 490 nowych pojazdów, w tym 31 do jednostek w województwie podlaskim. Taki zakup możliwy jest dzięki współpracy wielu podmiotów, ponieważ środki pochodzą z kilku źródeł – MSWiA, Państwowej Straży Pożarnej, Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz samorządów gmin.

Skorzystały na tym dwie inne jednostki OSP Srebrny Borek i OSP Zaręby-Jartuzy.

 

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/44397476/strazacy-z-osp-ostrozne-maja-nowy-woz-strazacki

https://zambrow.org/artykul/osp-ostrozne-ma-nowy/762753

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/173615

https://isokolka.eu/suchowola/30502-nowy-woz-strazakow-z-osp-dryga-wideo-foto

 

Przekazanie samochodu ratowniczo-gaśniczego jednostce OSP Ostrożne

 

Przekazanie samochodu ratowniczo-gaśniczego jednostce OSP Dryga

 

Przekazanie samochodu ratowniczo-gaśniczego jednostce OSP Rajgród