06.06.2022 roku (poniedziałek) uczestniczyłem w uroczystym otwarciu Przedszkola Samorządowego w Sztabinie. Wybudowano je obok Szkoły Podstawowej przy ulicy Augustowskiej.

Przedszkolaki do tej pory uczęszczały do dwóch starych oddziałów oddalonych od szkoły. Do przedszkola obecnie uczęszcza 69 dzieci. Budynek wyposażony jest w przestronne sale, szatnię, stołówkę, świetlicę, kuchnię, pokój nauczycielski i gabinet logopedy. Dzieci mogą korzystać z rzutników, tablic interaktywnych, planszy edukacyjnych. Powstał też nowy plac zabaw. Budowa przedszkola kosztowała milion 200 tysięcy złotych. Całość pokryło dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz środków przyznanych Gminie w ramach programu „Rosnąca odporność” jako nagroda za wysoki stopień zaszczepienia mieszkańców przeciwko Covid 19.

W swoim wystąpieniu powiedziałem m.in.:

„Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to jest jeden z programów rządowych, które mają wspierać lokalne inwestycje w gminach, w powiatach i tak właśnie się dzieje. Inwestycje w oświatę to są inwestycje w przyszłość, a inwestycje w przedszkola czy żłobki w dłuższej perspektywie są inwestycjami w dalszą przyszłość rodzin i Polski. Dobrze, że udało się ze środków publicznych, w gruncie rzeczy ze środków rządowych przy zaangażowaniu organizacyjnym gminy, ale bez konieczności własnego wkładu finansowego zbudować to przedszkole. W ostatnich latach w gminie Sztabin powstają bądź są modernizowane obiekty służące ważnym instytucjom publicznym, jak posterunek policji czy świetlica wraz z pomieszczeniem dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Dziękuję Panu Wójtowi i Radzie Gminy za współpracę w tej dziedzinie, ciesząc się, że mogę te działania wspierać. Wszystkim, którzy będą w tym przedszkolu przebywać, wszystkim dzieciom życzę dobrego rozwoju- duchowego, emocjonalnego i intelektualnego”.

Sympatyczną atmosferę uroczystości stworzył program artystyczny w wykonaniu dzieci w wieku przedszkolnym.

galeria zdjęć:

 

Relacje medialne:

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/214788

https://augustow.naszemiasto.pl/najmlodsi-mieszkancy-maja-swoje-miejsce-w-sztabinie/ar/c5-8853137

https://bialystok.tvp.pl/60608057/spolecznosc-gminy-sztabin-otworzyla-nowe-przedszkole

https://augustow.org/2022/oficjalne-otwarcie-przedszkola-w-sztabinie-foto-audio/