21 października 2022 roku (piątek) uczestniczyłem w otwarciu nowego budynku Nadleśnictwa w Nurcu – Stacji. Nowe biuro ma 1200 metrów kwadratowych, jest czterokrotnie większe niż stara siedziba. Dotychczas leśnicy pracowali w trzech budynkach.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego oraz wciągnięcia flagi Polski na maszt. Zanim otwarto nowy budynek, w jego pobliżu posadzono dąb pamięci. Zamiast typowej wstęgi przygotowano zielone gałązki, a tradycyjne nożyczki zastąpiły niewielkie toporki. Poza lasami w gminie Nurzec-Stacja, Nadleśnictwo Nurzec opiekuje się terenami leśnymi w gminach Mielnik, Siemiatycze, Dziadkowice, Drohiczyn, Milejczyce i Boćki. To 25 tysięcy hektarów lasów państwowych i prawie drugie tyle prywatnych. Nadleśnictwo Nurzec jest na tym terenie jednym z największych pracodawców, pracuje tu ponad 70 osób.

Do zebranych uczestników uroczystości powiedziałem m.in. „ Chcę wyrazić moje uznanie dla wszystkich leśników, ale w szczególności dla pracowników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, dla wszystkich nadleśnictw i wszystkich leśnictw oraz osób, które są związane codzienną pracą z Lasami Państwowymi. Lasy Państwowe zajmują w Polsce 30 procent powierzchni, jest to bardzo ważna część gospodarki narodowej i dbałość o tę część Polski i tę część gospodarki ma ogromne znaczenie. Las, drzewa nie rosną przez rok czy 10 lat, ale jest to proces ciągły. To, że nasze lasy słusznie nazywane są perłą w polskiej koronie, to wynika z tej długotrwałej troski o lasy”.

Podczas uroczystości Prezes Wojskowego Koła Łowieckiego „Jeleń” w Nurcu- Stacji Henryk Boguszewski oraz Podleśniczy w Nadleśnictwie Nurzec Jan Markiewicz otrzymali Kordelasa Leśnika – najwyższe odznaczenie nadawane za zasługi dla rozwoju polskich lasów.

Galeria zdjęć:

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/64078827/nowa-siedziba-nadlesnictwa-nurzec

https://drohiczynska.pl/aktualnosci/otwarcie-i-poswiecenie-nowego-budynku-nadlesnictwa-nurzec

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/219481

https://siemiatycze.naszemiasto.pl/nadlesnictwo-nurzec-ma-nowa-siedzibe-trzypietrowy-budynek/ar/c9-9053029