27 września 2023 roku (środa) wziąłem udział w uroczystym otwarciu drogi rowerowej między Bryzglem (gmina Nowinka, powiat augustowski) a Płocicznem (gmina Suwałki, powiat suwalski). 

Pięciokilometrowa ścieżka rowerowa przebiegająca przez Wigierski Park Narodowy łączy miejscowość Bryzgiel w Gminie Nowinka, w powiecie augustowskim z miejscowością Płociczno w Gminie Suwałki, w powiecie suwalskim i dalej prowadzi do miasta Suwałki. Trasa biegnie wzdłuż świeżo oddanej do użytku zmodernizowanej drogi powiatowej.  Budowa ścieżki kosztowała 5,5 miliona złotych, z czego 4,9 miliona zł augustowskie Starostwo Powiatowe otrzymało z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych #PolskiŁad oraz Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, pozostała kwota to środki Starostwa i Gminy Nowinka.

Do zgromadzonych uczestników uroczystości powiedziałem m.in.: „Mam wyjątkową satysfakcję z tej inwestycji. Niedawno powiedziałem publicznie, że w możliwie krótkim czasie, korzystając z możliwości, jakie dają programy rządowe, zbudujemy tutaj nową drogę i ścieżkę rowerową. Dzisiaj mamy już tego pełny efekt. Pod koniec 2022 roku była już gotowa droga, a teraz jest ścieżka pieszo – rowerowa. Szosa tutaj była przedtem powybijana, chyba było w niej więcej dziur i łat niż dobrej nawierzchni, a teraz mamy drogę nowoczesną i bezpieczną, a także trasę dla rowerów, która pozwala na ekologiczne i zdrowe przemieszczanie się mieszkańcom i turystom. Jestem przekonany, że będzie to stanowiło instrument do rozwoju turystyki na tym pięknym terenie”.

 

Galeria zdjęć: 

 

Relacje medialne: 

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/231110