24 maja 2019 roku (piątek) odwiedziłem zniszczone wskutek nawałnicy miejsca w gminach Łomża i Wizna.

Nawałnice, które w ostatnim czasie nawiedziły Polskę, przeszły również przez część województwa podlaskiego. W czwartek 23 maja w powiecie łomżyńskim strażacy interweniowali około 50 razy (najwięcej w gminach Łomża, Wizna i Piątnica). 300 strażaków –  funkcjonariuszy PSP i druhów ochotników – walczyło ze skutkami gwałtownej ulewy do późnej nocy. Zniszczyła ona uprawy, zalała piwnice, uszkodziła przepusty i drogi. Największa fala przeszła przez miejscowości w gminie Łomża: Podgórze, Siemień Rowy, Siemień Nadrzeczny, Pniewo i Rybno.

Chciałem bezpośrednio zobaczyć spustoszenia poczynione przez wodę, zanim zostaną usunięte. Pomoże to przy ocenie wniosków o rządową pomoc w usuwaniu skutków nawałnicy. Podkreśliłem, że państwo przyjdzie z pomocą samorządom i mieszkańcom:

Czekamy teraz na wnioski samorządów, co pozwoli MSWiA uruchomić środki z rezerwy celowej nr 4 budżetu państwa, za której wykorzystanie odpowiadam w rządzie.

Poinformowałem, że każdy, kto ucierpiał w wyniku kataklizmu może liczyć na zasiłek do 6 tys. zł. W przypadku większych szkód – np. poważnego zniszczenia domu – taka pomoc z rezerwy celowej w budżecie państwa może wynieść nawet 200 tys. zł. 

Podczas wizyty w powiecie łomżyńskim podziękowałem strażakom, którzy nieśli pomoc ofiarom nawałnicy i usuwali jej skutki.

 

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/42781361/burze-wokol-lomzy

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/169511

Komisje klęskowe oszacują szkody