Szanowni Państwo,

Dziś wolna Polska obchodzi Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy walcząc przeciwko sowieckiemu stalinowskiemu totalitaryzmowi stali się po latach symbolem i legendą, a ich postawa i wierność ideałom jest lekcją dla nas wszystkich, że słowa „Bóg, Honor, Ojczyna” to najwyższy moralny nakaz, by w chwili próby „zachować się, jak trzeba, gdyż są rzeczy ważniejsze niż życie”.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 roku przez Sejm dzięki inicjatywie śp. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego i determinacji Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. Przez długie lata tradycja antykomunistycznego podziemia niepodległościowego w sferze publicznej nie istniała, bo była zakazana, a jeżeli ją przywoływano, to tylko w fałszywym i negatywnym świetle.

Dzisiaj zadaniem dla nas wszystkich jest to, aby w społeczeństwie, a zwłaszcza wśród ludzi młodych, upowszechniać wiedzę o Żołnierzach Niezłomnych, aby prawda i pamięć o Ich bohaterstwie i tragicznych losach budowały i umacniały fundament suwerennej Rzeczypospolitej.

Chwała Bohaterom! Cześć Ich Pamięci!

 

List z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2024