Poseł Jarosław Zieliński wspólnie z Oddziałem NSZZ ”Solidarność” w Suwałkach reprezentowanym przez przewodniczącego Zdzisława Koncewicza i działaczami Prawa i Sprawiedliwości zorganizował,zgodnie z wieloletnią tradycją,uroczyste obchody Święta Niepodległości w Suwałkach.

Przygotowaniem do uroczystości było spotkanie,które odbyło się w siedzibie „Solidarności” po comiesięcznej Mszy św. w intencji Ojczyzny w dniu 8 listopada 2009 roku.
Wypełniły je „rozmowy o Polsce” oraz koncert pieśni patriotycznej Tolka Jabłońskiego,suwalczanina mieszkającego obecnie w Warszawie.

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

11 listopada 2009 roku po południu (o godz. 16:00,która została wyznaczona
w nawiązaniu do próby pierwszych obchodów Święta Niepodległości w tym miejscu w 1980 roku) pod Dębem Wolności w Parku im. Konstytucji 3 Maja zostały złożone wiązanki kwiatów przez liczne delegacje suwalskich instytucji i organizacji oraz przez osoby indywidualne (m.in. delegacje formacji mundurowych – Policji,Straży Granicznej,Państwowej Straży Pożarnej,Służby Celnej,Oddziału i komisji zakładowych „Solidarności”,Starostwa Powiatowego,radnych Prawa i Sprawiedliwości z Rady Miasta,Powiatu i Województwa (Leszek Dec),szkół i in.

Kwiaty złożył również poseł Jarosław Zieliński wraz z małżonką. W imieniu posła do Parlamentu Europejskiego Jacka Kurskiego kwiaty złożył Grzegorz Kubaszewski.
Poseł Jarosław Zieliński wygłosił okolicznościowe przemówienie,w którym – podobnie jak w wystąpieniu w tym samym dniu podczas uroczystości w Sokółce – podkreślił potrzebę i znaczenie współczesnego patriotyzmu opartego o wiedzę i pamięć historyczną,uświadomienie wartości niepodległego państwa i troskę o polski interes narodowy w Unii Europejskiej: „Powinniśmy wszyscy docenić dar,jakim jest to,że możemy codziennie budzić się we własnym domu. Naszym obowiązkiem jest zadbać o jego dobro,o jego bezpieczeństwo,o jego przyszłość. Trzeba – nawiązując do słów i myśli Papieża Jana Pawła II – wciąż przywoływać,chronić i rozwijać to wielkie ponadtysiącletnie dziedzictwo,któremu na imię Polska”.

Po zakończeniu uroczystości pod Dębem Wolności w Archiwum Państwowym w Suwałkach odbyła się konferencja historyczna zatytułowana „I stała się Polska”. Prof. Krzysztof Buchowski z Uniwersytetu w Białymstoku przypomniał zebranym wydarzenia z lat 1918-1920 na północno-wschodnich terenach Rzeczpospolitej,które doprowadziły do odzyskania niepodległości i ostatecznego ukształtowania granic państwa polskiego.

Marcin Zwolski z białostockiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przedstawił informacje na temat prób organizowania obchodów Święta Niepodległości w Suwałkach w latach 80-tych oraz szykan i represji ze strony aparatu bezpieczeństwa PRL i organów komunistycznej władzy w stosunku do organizatorów i uczestników tych uroczystości,w tym młodzieży skupionej wokół opozycyjnego pisma „Ława”.

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto