3 października 2019 roku (czwartek) uczestniczyłem w apelu z okazji nadania Placówce Straży Granicznej w Szudziałowie (powiat sokólski) imienia porucznika Tadeusza Borzuchowskiego. 

Podczas uroczystości została odsłonięta tablica upamiętniająca patrona placówki. Wspólnie z przedstawicielem białostockiego Instytutu Pamięci Narodowej przekazałem rodzinie Borzuchowskich – pani Agnieszce Borzuchowskiej i panu Januszowi Borzuchowskiemu (dzieciom patrona placówki) pośmiertnie przyznane odznaczenie państwowe – Krzyż Wolności i Solidarności.

Porucznik Tadeusz Borzuchowski w latach 20. i 30. minionego wieku był nauczycielem w miejscowej szkole, a także znanym społecznikiem. Po powołaniu do wojska w sierpniu 1939 roku trafił do jednostki w Grodnie. Po tym jak dostał się do sowieckiej niewoli zginął w kwietniu w Katyniu. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Kampanii Wrześniowej 1939 roku oraz mianowany przez Ministra Obrony Narodowej na stopień porucznika Wojska Polskiego.

Kultywując pamięć o lokalnym bohaterze, na wniosek Komendanta Placówki Straży Granicznej w Szudziałowie Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał placówce imię porucznika Tadeusza Borzuchowskiego.