1 września 2022 roku (czwartek) uczestniczyłem w miejskiej inauguracji roku szkolnego 2022/2023  w Zespole Szkół Nr 6 w Suwałkach. Udział w uroczystości wzięli uczniowie, ich rodzice, dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz zaproszeni goście.

W tym roku w suwalskich szkołach i przedszkolach naukę rozpoczęło łącznie 12 130 uczniów, tj. o 415 uczniów więcej niż w ubiegłym roku szkolnym, zaś pracę podjęło około 1200 nauczycieli.

Podczas uroczystości powiedziałem m.in.: „Niezmiennym zadaniem każdej polskiej szkoły – lepszej definicji od lat nie znajduję i ciągle ją powtarzam – jest kształcenie i wychowanie młodzieży na mądrych, dobrych ludzi i prawych Polaków. Co to oznacza? To wielkie zadanie, bo po pierwsze oznacza to dostarczenie uczniom wiedzy, takiej, która odnosi się do obecnego jej stanu, ona ciągle przecież przyrasta . To oznacza również dostarczenie wiedzy obiektywnej, wiedzy rzetelnej. To nie jest proste, zwłaszcza w tak skomplikowanym świecie, jaki jest dzisiaj. Misja ta oznacza także przygotowanie uczniów do samodzielnego myślenia, odporności na manipulacje intelektualne oraz dokonywania trafnych wyborów w całym dorosłym życiu. Ponadto jednym z celów szkoły musi być ukształtowanie patriotycznych i obywatelskich postaw młodego pokolenia oraz wyposażenie uczniów w utrwalony i niekwestionowany system wartości, do czego odwołuje użyte w definicji wyrażenie „uczciwych ludzi”.

Wracam do tej szkoły z ogromnym sentymentem, bo sam ją przed laty miałem zaszczyt ukończyć, chociaż wtedy funkcjonowała ona w innym miejscu i formalnie pod inną nazwą. Jest to dodatkowy powód, dla którego każdy sukces i każde osiągniecie tej placówki edukacyjnej tak bardzo mnie cieszy. Życzę dalszego powodzenia w wypełnianiu misji edukacyjnej wobec kolejnych roczników uczniów„.

 

Galeria zdjęć

Relacje medialne:

Rozpoczęcie roku szkolnego

https://suwalki.naszemiasto.pl/czas-wrocic-do-szkoly-miejska-inauguracja-roku-szkolnego/ar/c5-8975347