2 września 2023 roku (sobota) wraz zoną wziąłem udział w VIII Manewrach Ratowniczych Jednostek OSP powiatu suwalskiego, które odbyły się w Jeleniewie.

Do rywalizacji przystąpiło 16 drużyn z OSP w Przerośli, Wiżajnach, Raczkach, Szypliszkach, Kaletniku, Bakałarzewie, Płocicznie, Potaszni, Jeleniewie, Filipowie, Podwysokiem Jeleniewskiem, Sobolewie, Bachanowie, Turówce Nowej, Smolnikach, Sadzawkach. Głównym celem manewrów był rozwój wiedzy i umiejętności druhów OSP podczas akcji ratowniczej przy jednoczesnym podnoszeniu sprawności fizycznej. Manewry pomagają uczestnikom zdobyć doświadczenie praktyczne oraz doskonalić swoje umiejętności w obszarze działań ratowniczych. Ponadto mają na celu upowszechnianie wśród społeczeństwa idei oraz wiedzy o działalności ratowniczej strażaków, a w szczególności zintegrowanie środowiska strażackiego jednostek ochrony przeciwpożarowej.

Podczas trwania manewrów strażacy musieli zrealizować zadania w ośmiu różnorodnych zdarzeniach, zlokalizowanych na prawie 40-kilometrowej trasie, wiodącej przez miejscowości Gminy Jeleniewo. Druhowie mierzyli się z takimi zadaniami jak: potrącenie osoby na parkingu, uderzenie pojazdem w głaz narzutowy, umiejętności budowy stanowisk węzłów w odpowiednim zabezpieczeniu do pracy na wysokości, ugaszenie pożaru w zadymionym pomieszczenie i odszukanie poszkodowanej osoby. Ćwiczyli również umiejętności podawania wody na duże odległości pod kątem działań na terenie obszarów leśnych. Na każdej stacji sędziowie z Komendy Miejskiej PSP w Suwałkach oceniali prawidłowe przeprowadzenie działań, m. in. dowodzenie, prowadzenie łączności, dobór sprzętu, działania gaśnicze, techniczne i medyczne oraz przestrzeganie przepisów BHP, a także udzielali instruktażu dotyczącego poprawności wykonania zadania.

Podczas podsumowania zawodów powiedziałem m.in.: „Dziękuję wszystkim Druhnom i Druhom za zaangażowanie w to przedsięwzięcie, a zwycięzcom zawodów serdecznie gratuluję. Słowa szczególnego uznania kieruję do Komendanta Miejskiego PSP w Suwałkach st. bryg. Kazimierza Golubiewskiego oraz Wójta Gminy Jeleniewo Kazimierza Urynowicza. Dzięki takim działaniom możemy czuć się na co dzień bezpiecznie”.

Miejsca na podium zajęły:

  1. miejsce – OSP w  Raczkach
  2. miejsce – OSP w Szypliszki
  3. miejsce – OSP w Jeleniewie

 

Galeria zdjęć: