24 sierpnia 2021 roku (wtorek) uczestniczyłem w brifingu prasowym przed Szpitalem Wojewódzkim w Suwałkach poświęconym rozpoczynającej się kwalifikacji wojskowej młodych mieszkańców powiatu suwalskiego z rocznika 2002. Tegoroczna kwalifikacja wojskowa odbywa się w terminie późniejszym niż co roku z powodu występującej wiosną fali epidemii koronawirusa.

W brifingu uczestniczył Wojskowy Komendant Uzupełnień w Suwałkach ppłk Jarosław Kowalewski, Starosta Suwalski Witold Kowalewski oraz przewodniczący Komisji Lekarskiej Józef Wołyniec.

Wyraziłem satysfakcję, że młodzi ludzie coraz chętniej podejmują służbę wojskową.

„To jest wybór, to jest decyzja każdego młodego człowieka – powiedziałem – do której chciałbym zachęcić, bo warto służyć w wojsku swojej Ojczyźnie, jej bezpieczeństwu, a jak widać, zagrożenia wciąż się pojawiają, bronić jej granic i jej niepodległości.

Obserwujemy w Polsce zjawisko, które możemy nazwać wzmożeniem postaw patriotycznych. Dzieje się tak, mimo iż przez lata próbowano wykorzenić takie uczucia, m.in. za pomocą programów szkolnych lub mediów, często nieodpowiedzialnie podchodzących do tych zagadnień. Głębokie pokłady patriotyzmu jednak przetrwały w polskim narodzie i dzisiaj uzewnętrzniają się w postawach młodych ludzi, między innym w życiowych decyzjach dotyczących służby w wojsku”.

Galeria:

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/55511705/rusza-kwalifikacja-wojskowa-na-poczatek-mlodzi-z-powiatu-suwalskiego

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki/id/203685