W dniach 5-7 lipca 2019 roku (piątek-niedziela) wziąłem udział w Konwencji Programowej Prawa i Sprawiedliwości „Myśląc Polska” w Katowicach.

W piątek poprowadziłem panel ekspercki, podczas którego wspólnie z zaproszonymi specjalistami – ks. prof. Edwardem Wiszowatym, prof. Aleksandrem Głogowskim i prof. Mariuszem Wojewodą dyskutowaliśmy o znaczeniu etosu Policji w służbie państwu i obywatelom w kontekście jej współczesnych zadań oraz tradycji polskiej Policji Państwowej.

W sobotę wziąłem udział w panelu głównym pod nazwą „Administracja, sprawy wewnętrzne, samorząd” prowadzonym przez wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Pawła Szefernakera, w którym udział wzięli Minister Spaw Wewnętrznych i Administracji Elżbieta Witek, wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, Przewodniczący Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Arkadiusz Czartoryski oraz nadinsp. w stanie spoczynku, były Zastępca Komendanta Głównego Policji Jan Lach.

W swoim wystąpieniu zapowiedziałem, że jeśli Prawo i Sprawiedliwość wygra jesienne wybory, to będziemy bardzo mocno stawiać na kapitał ludzki:

Istnieje potrzeba zbudowania motywacyjnego systemu uposażeń oraz kolejnego podnoszenia ich wysokości. Mamy przewidzianą już jedną podwyżkę na przyszły rok, zapisaną w porozumieniu ze stroną społeczną. Chcemy zmienić także system szkoleń, który będzie bardziej odpowiadał wymogom i potrzebom.

Dodałem, że rząd Prawa i Sprawiedliwości chce dokończyć rozpoczęte procesy, aby poziom bezpieczeństwa był utrwalany:

Pragniemy, aby unowocześniając sprzętowo i modernizując wszystkie elementy infrastrukturalne dążyć do tego, by każdy funkcjonariusz, który nosi mundur i czapkę z orłem, spełniał najwyższe standardy etyczne. Żeby kierował się zasadami etyki, a etos policjanta, funkcjonariusza był na właściwym miejscu.

W sobotę miały również miejsce wystąpienia liderów Zjednoczonej Prawicy oraz premierów Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podkreślił, że PiS jest formacją demokratyczną, a poprzez wspólne budowanie wiarygodności i zaufania trzeba przekonywać społeczeństwo do dobrej zmiany.

Trzydniowa konwencja była merytoryczną debatą polityków i ekspertów na temat dokonań rządu oraz propozycji na przyszłość. Jej efektem będą założenia do programu, z którym PiS pójdzie do wyborów parlamentarnych. Podczas konwencji odbyło się 16 sesji plenarnych i 60 paneli specjalistycznych, w których udział wzięło około 400 mówców.