7 lipca 2018 roku (sobota) w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy przekazałem Krzyże Orderu Krzyża Niepodległości przyznane przez Prezydenta dwóm byłym żołnierzom Armii Krajowej z Augustowa. Odznaczenie odebrał Pan Tadeusz Jagłowski oraz syn zmarłego wiosną tego roku Wincentego Rozmysłowicza.

Podczas uroczystości, która odbyła się w Miejskim Domu Kultury w Augustowie pokreśliłem, że w ten sposób Polska spłaca dług wobec bohaterów, którzy walczyli o jej niepodległość:

Te odznaczenia związane są z działalnością obu odznaczonych na terenie Augustowa i Ziemi Augustowskiej – bardzo ciężko doświadczonej przez historię. Chciałbym wyrazić wielkie uznanie dla takiej postawy, bo ona przyczyniła się do odzyskania przez Polskę prawdziwej niepodległości, ale także stanowi ważny wzór dla kolejnych pokoleń.

Pan Tadeusz Jagłowski, łącznik Armii Krajowej zaznaczył, że podczas wojny w konspiracji działała cała jego rodzina:

Cieszę się, że ktoś docenił mój dorobek od wczesnej młodości. Jestem żołnierzem Armii Krajowej. Moja patriotyczna, religijna rodzina cały czas działała w konspiracji. Mam kilka odznaczeń, ale to odznaczenie jest najwyższe.

Pan Tadeusz Jagłowski stracił brata w Obławie augustowskiej.

W spotkaniu wziął również udział Burmistrz Augustowa Pan Wojciech Walulik.