20 września 2012 roku na zaproszenie Starosty Bielskiego Sławomira Jerzego Snarskiego oraz Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Bożeny Grotowicz uczestniczyłem w uroczystości 50.lecia Szpitala Powiatowego im. Rafała Czerwiakowskiego w Bielsku Podlaskim. Po Mszy Św. w Bazylice pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i Św. Mikołaja koncelebrowanej przez Biskupa Drohiczyńskiego Antoniego Pacyfika Dydycza uczestnicy jubileuszu spotkali się w Bielskim Domu Kultury,gdzie przywołano 50 – letnią historię szpitala i wręczono zasłużonym jego pracownikom odznaczenia państwowe i resortowe. Wygłoszone zostały także przemówienia okolicznościowe.

W swoim wystąpieniu skierowanym do lekarzy,pielęgniarek i położnych,wszystkich pracowników Szpitala oraz licznie zgromadzonych gości (około 300 osób) powiedziałem m.in.,że mieszkańcy Bielska Podlaskiego mają co najmniej trzy powody do radości i dumy. Po pierwsze Szpital Powiatowy w Bielsku Podlaskim ma wysoką renomę, co sprawia,że z jego usług korzystają również pacjenci spoza terenu powiatu. Po drugie funkcjonuje jako szpital publiczny i nikomu nie przychodzi do głowy,aby zmieniać jego strukturę właścicielską i go komercjalizować,wydzierżawiać lub prywatyzować. Nie przynosi przy tym strat finansowych i nie generuje zadłużenia. I po trzecie społeczność lokalna – samorząd powiatowy,samorządy gminne,przedsiębiorcy i mieszkańcy uznają,że Szpital Publiczny w Bielsku Podlaskim i jego misja to ich wspólna,ważna sprawa i starają się go wspierać.

Przykład Szpitala Powiatowego w Bielsku Podlaskim pokazuje,że szpitale publiczne w Polsce mogą dobrze leczyć i nie przynosić strat finansowych.

foto

foto

foto

foto

foto

foto